Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как правилно да използвате есенни листа за компост?

28 октомври 2024, 13:11 часа

Есенните листа са безплатен и ценен тор, който определено трябва да се използва от всеки градинар. С помощта на този вид растителни остатъци можете да постигнете много впечатляващи резултати. Има много начини да използвате листата през есенния сезон. Един от най-добрите е използването на растителни остатъци при направата на компост. В този случай обаче трябва да следвате специални препоръки. Те гарантират получаване на компост с отличен състав и качества.

Правила за употреба на есенни листа за приготвяне на компост

Листата трябва да са напълно изсъхнали. Използват се само тези растителни остатъци, които са успели да променят цвета си. В компоста се добавят само листа с кафяв цвят. Слоят от листа винаги се редува с други слоеве: хранителни отпадъци или трева. В този случай ползите от компоста ще бъдат много по-големи.

Как да разберете, че компостът е готов?

Някои листа не трябва да се включват в състава на компоста. Това правило важи за дъбови листа и листа от орехови дървета.

Не всички листа в градината трябва да се компостират. Оставете слой от тях под храсти, дървета и върху самите лехите, те ще служат като мулч през зимата. Можете също така да помислите за създаване на отделен компост, като използвате само листа.

Как да компостираме листата правилно?

Листата и почвата се поставят в контейнер за компост последователно слой по слой. Слоят от листа трябва да бъде приблизително 25 см, а почвата - 5-10 см. Ако листата и почвата са сухи, не забравяйте да поливате всеки слой. И най-важното, не забравяйте да съберете шепа земни червеи и да ги пуснете в компоста. Там дъждобраните бързо ще се размножават, което ще ускори узряването на компоста.

За да се компостират правилно листата в компостна яма, е необходимо да се създаде и поддържа определена влажност и температура. Не забравяйте да поливате листния компост в горещите дни, за да избегнете изсъхване. Дръжте кутията или ямата покрити, за да поддържате вътрешната топлина (50-70°C). Също така е важно да се грижите за снабдяването с кислород. Компостът трябва да „диша“, в противен случай полезните микроорганизми и земните червеи ще умрат в него. За да се осигури въздушен поток, съдържанието на компостната купчина се смесва с вила на всеки 2-4 седмици.

Как да определите, че листният компост е готов?

Готовият компост има равномерна, рохкава структура (в него не трябва да остават неизгнили листа). Можете да разберете, че компостът вече е изгнил и е готов за употреба по липсата на червеи, които се хранят с остатъците от листата, помагайки на компоста да узрее. И накрая, зрелият компост има тъмен землист аромат, мирише приятно на гора или почти не мирише.

Никога НЕ слагайте това в компоста - пълен списък със забранените продукти

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес