Синята китка принадлежи към висшите растения от рода Orobanche. Стъблото й е просто, неразклонено с височина до 65 см, покрито с люспи - редуцирани листа, лишени от хлорофил, леко розово-лилави на цвят. В клетките на съдовата си система паразитът образува помпи, с помощта на които изтегля вода и хранителни вещества от растението-гостоприемник.
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Синята китка презимува в почвата под формата на семена. Ако нямат стимул под формата на коренови сокове от растението-гостоприемник, семената не покълват и може да останат жизнеспособни дълго време.
Семената на синята китка се пренасят лесно от вятъра, комбайни, превозни средства, но има една особеност - те покълват от дълбочина не повече от 15 см и това трябва да се използва в борбата против нея.
Болести по доматите: Сигнал за какво са петната?
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
За борба срещу този паразит учените предлагат няколко средства.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Грижа за коледната звезда: Как да я поддържаме красива и пищна
На първо място е необходимо да се спазва редуването на културите. Методите за борба със синята китка може да бъдат разделени на две глобални области: генетичен и химичен контрол. Компании по целия свят инвестират огромни финансови средства в такива изследвания и отбелязват успехи. Създадени са стабилни хибриди.
Там, където синята китка е цъфтяла силно миналата година, е необходимо да се посее слънчоглед, но да не се оставя да образува семена, тъй като неговите семена узряват едновременно с тези на паразита. Испански агрономи пък предлагат върху площите, податливи на паразита, да се сее царевица. Тя провокира покълването на синята китка, но не й позволява да се развие и да хвърли семена. Така се унищожават ефикасно половината паразити върху дадена площ. Ленът и рапицата също помагат, макар и в по-малка степен от царевицата, в борбата срещу синята китка.
Ето как изглежда синя китка:
Още: Избор на жива коледна елха: Син, норвежки, сръбски смърч или ела?
Още: Всеки градинар трябва да направи това в градината до края на декември
- без листа;
- тънки разклонени стъбла, покрити с множество люспи;
- съцветието прилича на клас;
- цветовете имат 1 венче и 3 прицветника;
- плодовете са капсули с лепкави малки семена.
Най-опасните болести по доматите
Борба срещу синята китка
В борбата против нея е необходимо поддържане на сеитбообращение, засаждане на доматени храсти след култури, които са устойчиви на паразити.
Използване на високоустойчиви селекционни хибриди за засаждане.
Механично отстраняване чрез дълбоко плевене и пълно премахване на паразита - тъй като нови плевели могат да израснат от корените, останали в почвата.
Засаждане на провокативни растителни видове за стимулиране на паразита и допълнителното му унищожаване.
Третиране с хербициди.
Биологична защита с помощта на гъби и мухи.
Дълбоко прекопаване на почвата.
Основни методи в личните стопанства
Тъй като растенията, които са уязвими от синя китка, освобождават необходимите й вещества, когато се отглеждат на бедни почви, е необходимо да се прилагат торове в почвата своевременно. По този начин доматите (по-добре е да ги отглеждате чрез разсад, а не чрез директна сеитба) след засаждане в лехата трябва да се подхранват със сложни торове съгласно инструкциите. Това допринася за по-бързото им узряване и укрепване.
Непременно да се спазва сеитбообращението. Ако синята китка все пак зарази растенията, тогава трябва незабавно да я отстраните заедно със засегнатите екземпляри от земята, като внимавате да не изпуснете семената й в почвата. На мястото, където е започнала да пониква, трябва да засадите култури, които не са податливи на влиянието й - цвекло, патладжан, зелени листни зеленчуци. Отличен вариант е царевицата, растяща в бившите местообитания на бобови растения. Тя „предизвиква" семената на синята китка и ги принуждава да покълнат „самоубийствено“. Но тъй като не е растение-гостоприемник, покълналите семена на паразита нямат възможност да се развият и впоследствие загиват.
Въобще, ако не се вземат мерки навреме, проблемът се задълбочава. Една-единствена синя китка произвежда до 150 хиляди (!) семена и може да остане жизнеспособна от 7 до 20 години.