Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да накараме ехмеята да цъфти??

06 юни 2024, 16:35 часа

Тайната защо ехмеята не цъфти в домашни условия се крие в грижите за нея. Ехмеята е бромелиево – тоест, многогодишно, цъфтящо, едносемеделно тропическо растение, което идва от слънчева Бразилия. В домашни условия в Европа трябва да бъде адаптирана, за да не загине.

Какво обича ехмеята:

- светлина;

- влажност на въздуха;

- умерена температура през зимата;

- редовно поливане.

Би било грешка да създадем среда, която е твърде влажна чрез постоянно поливане, или да се опитаме да я доближим до тропическите условия чрез повишаване на температурата. За да се постигне тропически климат у дома, ехмеята трябва да бъде осветена дълго време под дифузни (разсеяни) лъчи и също така да се увеличи влажността на въздуха.

Избършете листата на цветята с майонеза и ще останете изненадани от ефекта

Как правилно да се грижим?

Поставете растението под дифузно осветление. Избягвайте излагането на листата на директни лъчи. Овлажнете въздуха, като след средата на пролетта увеличите броя на пръсканията.

Създайте следните температурни условия: от +20 до +26 градуса през пролетта и лятото, а през зимата не по-ниска от +17.

Поливайте ехмеята по-активно от април до края на август, след което намалете честотата. По време на вегетационния период навлажнявайте до 3 пъти седмично!

Растението може да не цъфти, ако влажността на въздуха и осветлението са настроени неправилно. Друг възможен негативен вариант е намаляването на температурата на въздуха. Прекалено високите, „жегави“ градуси също са лоши - повече от +35 градуса е гибелно. Не е необходимо да заливате с вода саксията, защото влагата ще се застои и корените на ехмеята не ще могат да обработят входящия обем.

Първото нещо, което трябва да направите, е да преодолеете евентуалните грешка в грижите. В рамките на 2 седмици върнете ехмеята в нормално състояние. Ако цъфтежът не се появи след този период, направете следното.

4 цветя за вашата градина, които ще цъфтят и в най-голямата суша

Полейте малко почвата така, че да е едва влажна. Поставете резенчета ябълка в саксията. Покрийте ехмеята с прозрачен плик или буркан. Оставете я така 10 дни, като периодично проветрявате. Сменяйте ябълките.

Методът, както всички домашни рецепти, може да има различен ефект върху всяко растение, но много градинари са го изпробвали за възстановяване на цъфтежа и могат да го препоръчат. Главното е растението да не се допуска да загние. Поставените ябълки периодично се сменят с пресни. Температурата на въздуха в този случай трябва да бъде +25°C. След 10 дни ехмеята трябва да образува пъпки, така че няма смисъл да държите плика или буркана повече. Ябълките можете да замените с парченца банан, но те се развалят по-бързо поради спецификата на плода – добре е ехмеята да е по-малко покрита и да се проветрява по-често.

Ехмеята се нарича едноплодно растение, защото широколистната розетка цъфти само веднъж в живота си. Но не се разстройвайте - тази розетка има странични издънки. Следователно растението ще цъфти отново, когато тези издънки достигнат зрялост.

Страничните издънки ще започнат да растат, когато централната розетка изсъхне напълно. Това ще продължи 2-4 години. Но можете да ускорите узряването на издънките. За да стане това, те трябва да бъдат пресадени в отделна саксия.

Внимателно отделете страничните издънки и ги засадете в друга саксия. Ако растението не цъфти дълго време, прибягваме до някои трикове.

Поставяме ехмеята в прозрачен найлонов плик за 10-15 дни. Слагаме нарязана ябълка под плика до растението. Тайната е, че през тези дни ябълката ще започне да гние и да отделя етилен. Именно етилен стимулира цъфтежа – затова известно време ехмеята ще разцъфти.

Трябва да държите цветето в прозрачен плик, за да могат да преминават слънчевите лъчи. Не дръжте растението на сянка.

 

---

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес