Ниските зимни температури и ветровете карат хортензиите да изпадат в латентно състояние. За да ги върне към живот и да осигурите цъфтеж след края на студения сезон, професионалният производител Джил Драго има няколко съвета, които да следвате.
На първо място важно е да изрежете хортензиите навреме. Например дървесината и метлта трябва да се режат през пролетта или есента или изобщо не трябва да я пипате. Хортензиите едролистни, назъбени и quercifolia трябва да се режат веднага след цъфтежа.
Навременната резитба е един от най-добрите начини да гарантирате, че вашият храст ще цъфти отново след зимата, добавя градинарят.
Що се отнася до торовете, хортензиите не се нуждаят от интензивно подхранване. Обикновено е достатъчно да наторите през пролетта, за да не прехраните растението и да предотвратите цъфтежа.
Например, с излишък от азот, хортензията ще има много красива и ярка зеленина и вече няма да има енергия и хранителни вещества за съцветията, предупреди Драго.
Ако искате хортензията да цъфти дълго и пищно, поливайте я веднъж месечно с това
Освен това трябва да не пропускате защитата на растенията от пролетни слани. Ето защо е по-добре да не отваряте цветя, покрити за зимата, докато не се установи приемливо време. Друг вариант е да ги покриете само за периодите на охлаждане. На сутринта защитата може да бъде премахната, за да може храстът да се затопли на слънце.
След като земята се размрази, можете да започнете да поливате хортензиите. Водата е от съществено значение за техния растеж, здрава зеленина и красиви цветя. Ако цветята нямат достатъчно влага през този период, пъпките няма да се отворят правилно.
Хортензиите се справят много добре в кисели почви. Според опитни градинари, великолепието на техния цъфтеж зависи пряко от това. Ако хортензията расте слабо и почти не цъфти, е необходимо да се подкисели почвата.
Грешки на градинарите при покриване на хортензията за зимата
Рохкавата почва е най-добре подкислена. В този случай най-безопасното средство за тази цел ще бъде лимонената киселина, която се разрежда в количество от една чаена лъжичка на кофа вода.
Подкисляването на почвата обаче е само половината от битката. Още по-важно е да се поддържа необходимото ниво на киселинност, за което обикновено се използва мулчиране. Като покриващ материал, градинарите се съветват да използват дървени стърготини или иглолистна постеля.
Ако хортензията трябва да се храни, по-добре е да се даде предпочитание на торове като:
- амофос;
- урея;
- амониев сулфат;
- суперфосфат.