Мушкатото е добре познато растение, което се отглежда както на закрито, така и на открито. Доста хора си отглеждат мушкато на балконите, особено ако изложението е южно и има доста слънчева светлина. Растението изглежда прекрасно на перваза на прозореца или терасата, както и в градината.
Мушкатото е род многогодишни растения, които произлизат от Южна Африка. Повечето градинари го харесват, защото не е капризно и има красив цъфтеж. Мушкатото принадлежи към семейство Здравецови, достига височина 60-80 см. в домашни условия, а в родината си има екземпляри с размерите на малко дръвче. Цветовете на мушкатото са разнообразни и варират от бяло до много тъмно червено. При благоприятни условия растението цъфти от април чак до октомври.
Какви сортове мушкато се срещат най-често ?
Има над 400 сорта, като най-известните у нас са:
Pelargonium zonale – това е т.нар. обикновено мушкато, разпространен сорт за градински условия.
Plyuschlistnye Pelargonium – този сорт е от по-малко познатите и формира висящи издънки. Имат звездообразни листа с тъмнозелен цвят, които доста приличат на листата на бръшляна.
Дайте втори живот на мушкатото с тази сладка подправка
Pelargonium Grandiflorum – сортът е известен като английско мушкато или благородно мушкато. Представлява кичест храст с месести стъбла, зелени листа и асиметрични, пъстри цветове. Има най-различни хибриди в различни цветове. Това мушкато е по-капризно за отглеждане спрямо останалите сортове.
Pelargonium domestikum – често срещан сорт мушкато за стайно отглеждане.
Pelargonium Graveolens – нарича се още дъхаво мушкато, има с аромат на роза, лимон, мента и подправки. У нас най-известният представител на този род е индришето.
Какво да правите, за да цъфти мушкатото ви обилно ?
Има няколко лесни стъпки, които ако следвате, ще се радвате на цветя, които цъфтят цяло лято. Кои са те ?
Неправилните грижи водят до болести при мушкатото - как да се справим с тях ?
- Мушкатото трябва да бъде на открито и слънчево място. Може да понесе малко количество сянка, но тя в никакъв случай не бива да бъде продължителна, защото рискувате растението да не цъфти изобщо.
- Трябва обилно да напоявате мушкатото. Правете го рядко, но изобилно.
- Саксията на растението трябва да е малка, защото голямата коренова система ще доведе до голяма маса. На дъното на саксията трябва да има хубави отвори за добро отводняване на почвата.
- Почвата трябва да е средно плодородна. Мушкатото няма нужда от твърде плодородна почва. Ако искате да имате повече цветове, отколкото листа, то тогава трябва да посипете по-малко количество почва.
- Подрязвайте и подхранвайте мушкатото редовно. Когато му слагате торове, съобразявайте сезона. През пролетта и лятото торенето трябва да се прави веднъж на 14 дни, а през зимата да не се тори.
- Когато забележите изсъхнали листа и цветове, веднага ги отстранете.
- Разтворът от йод е отличен тор за мушкатото, без значение дали го отглеждате у дома или навън. В 1 литър вода разтворете 2-3 капки йод и полейте растението. Това е отличен стимулатор за обилен цъфтеж и развитие на растението.