Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Грижа и отглеждане на полезния КАРФИОЛ

18 май 2023, 13:22 часа

Най-бързият начин за прибиране на реколтата от карфиол е да го отгледате от разсад.

Подготовка на разсада от карфиол

В зависимост от региона семената се засяват в края на зимата или през март. Семената трябва да се затоплят при температура 50-55°C в продължение на два часа. За целта може да се използва обикновен термос. След това семената се изсушават леко и се засаждат в малки чашки. Можете да приготвите почвата сами (смес от градинска почва, торф, пясък и мулч) или да купите готова почва за разсадник от магазина.

Домашните цветя, която всяка жена трябва да има, защото ѝ носят щастие

За да намалите до минимум вероятността от поява на болестта "черни крачета", първо стерилизирайте почвата във фурна при 60-80°C за 5 минути (не повече!). Тази процедура унищожава патогените, гъбичките и насекомите в почвата. Ако загреете почвата за разсада до по-висока температура, ефектът ще е обратен. Всички полезни микроорганизми ще бъдат убити и почвата ще стане напълно мъртва.

Веднага щом разсадът порасне и има два листа, пресадете го в по-голям контейнер, без да го пикирате, докато стане готов за засаждане в земята. Подхранвайте разсада веднъж през вегетационния период. Наторявайте с Chemilla Lux или с тор по ваш избор. Поливайте пестеливо и избягвайте преовлажняване, за да предотвратите изсъхването на почвата.

Засадете разсада от карфиол в открита почва

След като рекултивирате лехата, добавете 1 чаша дървесна пепел, 2-3 кг оборски тор или градински мулч и по 1 с. л. нитрофоска и суперфосфат на квадратен метър зеленчуков участък. След това лехата трябва да се обърне на дълбочина 10-12 cm.

Засейте семената на карфиола, след като премине опасността от замръзване. След като разсадът порасне, той трябва да се прехвърли в подготвената дупка с буца почва и да се издърпа до първия истински лист.

Засаждайте на разстояние 50 см между редовете, като разстоянието между дупките в реда е 25-30 см.

Грижи за карфиола

Карфиолът изисква подходящи грижи. Той е много лек и влаголюбив. За да получите добри глави, първо трябва да се уверите, че листата растат добре (10-12 листа). Поливайте редовно и се уверете, че почвата не е пресъхнала.

Първото внасяне на тор трябва да се извърши 10 дни след пресаждането на разсада в почвата. Пригответе тор с микроелементи като бор, молибден, магнезий и манган. След това нанесете два тора през 14-дневни интервали.

Карфиолът трябва да се тори редовно. Тъй като корените са плитко разположени, те трябва да се разрохкват внимателно, за да не се повредят. Торовете също така помагат за изравняване на растението, което често расте неравномерно и се накланя на една страна, което води до по-голям растеж на корените.

Засейте и отгледайте много малини с тези хитри градинарски техники

При правилни грижи и своевременно торене карфиолът рядко боледува. Въпреки това при първите признаци на заболяване могат да се използват фунгицидни разтвори. Що се отнася до гъсениците-вредители, най-добре е да ги събирате на ръка, ако са малко.

Ако гъсениците са много, те трябва да се третират с Ентеробактер или екстракт от листа на репей (нарязани листа от репей се поставят в една трета от кофа, заливат се с топла вода и се оставят за един ден). Седмично третиране с отвара от пелин, тютюн или репей може да се прилага върху градинските лехи като превантивна мярка и няма да навреди на растенията.

Ния Петрова
Ния Петрова Отговорен редактор
Новините днес