Доматите са предпочитани за отглеждане, защото не изискват особена грижа, а дават чудесна реколта за нашата трапеза. Все пак има неща, които могат да се объркат по пътя, така че все пак внимавайте. Продължете да четете, за да разберете какви грешки е добре да избягвате, за да си спестите проблеми.
Грешки при отглеждане на домати
Неуспешно засаждане
Помислете колко домати ви трябват и как възнамерявате да ги използвате. Искате ли да консервирате домати или да ги хапвате само в салата? Не забравяйте да вземете предвид вашия климат и вегетационния сезон, когато избирате сорт.
Правилно поливане на ДОМАТИТЕ в зеленчуковата градина: Радвайте се на изобилна реколта
Лош избор на място за засаждане
Доматите се нуждаят от добре дренирана почва и пълно слънце – 6-8 часа слънчева светлина на ден. Без нито едното, те няма да се чувстват добре. За да намалите възможността от заболяване, не засаждайте домати там, където през последните две години са отглеждани картофи или чушки.
Засаждане твърде на гъсто
Не засаждайте твърде много растения в малко пространство. Доверете се на пакети със семена, етикети за разсадници, каталози със семена или потърсете онлайн информация за оптимално разстояние.
Не обръщате достатъчно внимание на почвата
Преди засаждане нанесете обилно количество компост, угнил оборски тор и/или органичен материал като мулч от листа. Изкопайте добре почвата на дълбочина от 20-25 см. Ако почвата е бедна, изкопайте малко количество универсален сух тор.
ТОП 5 съвета при отглеждане на домати, за да имате голям успех
Неправилно подхранване
Доматите се хранят умерено и твърде много торове ще насърчат буйния растеж за сметка на плодовете. Подхранвайте доматите, когато плодът е около 2,5 см в диаметър, след това отново, когато започне беритбата. Използвайте продукт с относително ниско съдържание на азот.
Засаждате доматите твърде рано
Доматите са култура за топло време, така че не трансплантирайте разсад в градината, докато почвата не се затопли и не сте сигурни, че цялата опасност от замръзване е преминала.
Неуспешно мулчиране
Мулчът е много полезен за доматените растения, защото потиска растежа на плевели и поддържа влажността на почвата. Не мулчирайте, докато трансплантациите не престоят в земята пет или шест седмици.