Времето за изваждане и правилното съхранение на луковиците на лалетата до следващия цъфтеж е от изключителна важност. Преждевременно извадените луковици ще останат недоразвити, меки, по-малко устойчиви на болести и неподходящи за бъдеща употреба.
Най-лесният начин за засаждане на лалета
Закъснелите луковици изглеждат грозно, имат разкъсани кожички и лесно се повреждат. Това води до появата на плесен и изсъхване на луковиците. Не е препоръчително също така те да презимуват в почвата. Почвата ще се задълбочи, цветовете ще станат по-малки и по-слабо развити и след година-две постепенно ще спрат да цъфтят.
Най-добре е да отстраните луковиците, когато надземната част започне да пожълтява и половината от повърхността на луковицата стане с по-тъмен цвят. Бъдете внимателни при изваждането ѝ, тъй като повреждането на луковицата може да доведе до загниване.
Лалетата ще цъфтят поне 5 седмици, ако ги полеете с това
Ако след изваждането луковиците се оставят дълго време на слънце, те ще се "втечнят", което означава, че не могат да се използват повторно. Отстранените луковици трябва да се поставят на тънък слой на сенчесто, добре проветриво място, за да изсъхнат. След като изсъхнат, внимателно ги почистете от праха, като отстраните пъпките.
Следващите луковици трябва да се засадят от средата на септември до средата на октомври. Лалетата предпочитат открити слънчеви места, защитени от вятър.