Мушкатото вълнува вниманието на много от производителите и хората, които отглеждат цветя с красивия си и буйните съцветия. При правилно положените грижи, периодът на цъфтене е дълъг, а самото съцветие е голямо. Доста лесен и икономичен начин да улесните стайното растение да цъфти е да го наторите с няколко капки обикновен лечебен йод. Естествено, няма как йодът да бъде използван в чистата си форма. Добре е да се прибави към водата за поливане на това растение и то в много ограничени количества.
За да може мушкатото да абсорбира по-активно хранителните вещества от почвата, разтворът трябва да се основава на дъждовна вода, утайки. Някои производители биха препоръчали леко загряване на водата. 1 капка йод е достатъчна за 1 литър течност, а за много отслабени растения количеството на лекарството може да се увеличи до 3 капки. Разклаща се добре получения разтвор, за да разпределите лекарството равномерно.
Какви цветя да засадим през пролетта?
Какво е мушкатото?
Това е едногодишно и многогодишно растение. Стъблата му достигат височина 50 см, а листата са ярко тъмнозелени. Цветовете на това растение са много красиви и големи. При някои видове те се събират в съцветия. Листата им имат освежаващ аромат на мента и лимон. Мушкатото се характеризира с невероятно красиви цветове. Чадърите са концентрирани върху тънко стъбло с листа, които приличат на човешки длани.
При поливане на мушкато трябва да се спазват следните правила:
• Не изливайте разтвора под корените, а възможно най-близо до страната на саксията;
• Торете върху навлажнена почва;
• Използват се приблизително 50 мл течност на растение.
Добре е да сте наясно, че прекаленото подхранване с йод може да провокира увреждането на корените на растението и да доведе до заболявания. Подхранващо поливане е добре да бъде извършвано не повече от веднъж три или четири пъти в седмицата.
Ефектът на йодния разтвор върху мушкато
Разтворът на основата на йод не само стимулира цъфтежа, като ускорява образуването на нови пъпки, но и допринася за активното развитие на мушкатото, най-вече през пролетно-есенния сезон. Освен това този полезен микроелемент увеличава усвояването на азот от растенията, което от своя страна влияе положително върху растежа на широколистната материя и повишава имунитета на растението срещу болести, като брашнеста мана и късна мана.
Един признак, че мушкатото има нужда от хранителни вещества, е промяната в състоянието на широколистния материал: листата стават летаргични, започват да изсъхват или падат напълно. Ако не вземете навременни мерки, растението може да остане с голи стъбла или по-лошо, то ще изсъхне напълно.