Добрата грижа за дините в домашната градина ще се отблагодари с чудесна реколта. Следвайте съветите на добрите градинари, за да имате успех.
Поливане
Дините изискват постоянна влажност на почвата за най-добър растеж на плодовете. Най-добрият начин, който да използвате е капковото напояване. То осигурява последователно поддържане на нивата на влага. Твърде много вода през последната седмица преди прибиране на реколтата ще развали вкуса.
Почва
Дините предпочитат да растат в добре дренирана, плодородна почва, изменена с компост или компостиран оборски тор. Неутрална или леко алкална почва с pH 7,0. Градинарите съветват да проверите pH на почвата преди засяване, за да знаете дали има нужда от коригиране.
Разпръснете кори от диня в градината си вечерта и вижте какво ще се случи сутринта
Светлина
Дините обичат пълно слънце – 6-8 часа слънчева светлина на ден.
Торене
Добавете 1 до 2 супени лъжици пълен тор със съотношение азот-калий-фосфор 4-8-5 или 6-10-10 на хълм преди засаждане на диня. Доброто развитие на плодовете изисква ниско съдържание на азот и високо съдържание на калий и фосфор.
Когато лозите започнат да текат, добавете още тор на около 15 см от корените и на няколко сантиметра дълбочина. Този метод на добавяне на тор е известен като „странично третиране“.
Градинарите споделят: Засяване и грижа за ДИНЯ в домашната градина
Често срещани болести и вредители
Най-често срещаните болести по дините в домашната градина са брашнеста мана, пухкава мана, ивичест краставичен бръмбар и листни въшки.
Прибиране на реколтата
Кога ще съберете плодовете на своите усилия зависи от сорта диня, който сте избрали. По-големите плодове изискват по-дълъг вегетационен период. Дините няма да узреят, след като бъдат обрани, така че трябва да предвидите точния момент.
Индикатора за зрялост:
- Къдравото жило близо до плодното стъбло покафенява и изсъхва.
- Повърхността на плода се превръща от лъскава в матова.
- Земната страна на динята пожълтява.
- Почукването на плода произвежда тъп ударен звук.