Индришето, наречено още дъхаво мушкато, е едно от най-често отглежданите цветя. Може да го срещнете по терасите, балконите и в домовете на много домакини. То цъфти в различни цветове, радва окото и душата. Ако и вие искате да си отгледате индрише у дома, трябва да знаете какви грижи изисква растението, за да бъде здраво и да ви краси дома ви дълго време.
Индришето се чувства добре на слънце, затова му изберете място у дома, което се огрява от слънцето. Ако го оставите на сянка, то ще порасте на височина, но ще бъде крехко и може да се счупи. Тогава се подрязва периодично, за да може да има компактна форма, която да не пречи на растежа му.
Не го преполивайте. Растението се радва на по-суха почва, отколкото на такава, в която ще плува. Това може да се случи лесно, защото листата съдържат власинки, които пречат на влагата да се изпарява. Ето защо не бива да прекалявате с поливането на мушкатото, в противен случай то може да започне да гние и да загине. Все пак, ако го оставите твърде дълго без вода, листата ще започнат да пожълтяват, после ще покафенеят и накрая ще опадат. Ако забележите подобно нещо, веднага го полейте и ще видите как скоро то отново ще живне.
Ако отглеждате индрише в градината, няма нужда да го подхранвате. Ако е в саксия, подхранвайте всеки месец по веднъж с балансирана тор. Препоръчителната доза се разрежда двойно. Добре е да се подхранва след периода на зимен покой, когато то се събужда. След това, ако има нужда. През зимните месеци не го подхранвайте.
Пролетта и есента са сезоните, подходящи да подстригване и оформяне на цветето. Тогава то има сили да се възстанови и оформи отново. Ако е по-голямо и силно растението, може да го подрязвате по всяко време на годината. Въпреки това по-малките растения се поддържат по-лесно.
През есента внесете растението на тъмно и хладно място. Така се приспива. Поливането е рядко, просто за да не изсъхне. Когато зимния период отмине, то се мести на светло, за да се събуди. Може да го изнесете и на открито, когато студеното време отмине.
Вредителите по индришето най-често са листните въшки, белокрилката и щитоносните въшки. Растението се справя добре с тях като ги държи далеч благодарение на аромата си. Ако все пак видите такива, може да третирате с препарат или сапунена вода. Това е най-лесният начин за борба с вредителите по растението.