В почти всяка една градина или дворно пространство се отглеждат домати. Този зеленчук е толкова вкусен и полезен, че хората не искат да се лишават от него. Можем да си го закупим от магазина, но вкусът няма да е същият. Освен това домашните домати често пъти биват отглеждани по природосъобразен начин, което ги превръща в неповторими и несравними.
Не е обаче чак толкова лесно сами да отглеждате домати в градината. На пръв поглед изглежда елементарно, но с времето осъзнаваме, че съществуват милион тънкости и специфики, които ако не знаем, рискуваме да навредим на растението и да не се радваме на богата реколта.
Какво да знаем за доматите и всички онези гадини, които ги унищожават?
След дъждовен период доматите са склонни към гниене. По листата и по стъблата им се появяват кафеникави петънца, които са признак за такова заболяване.
Много е вероятно да се появи и бяло покритие върху повърхността на самите листа. Това говори, че растението страда от инфекции и трябва незабавно да се вземат мерки, защото бактериите могат да обхванат самите плодове или кореновата част.
Ако започнат да ви съхнат листата на доматите, не чакайте, а направете ТОВА
Ако по някаква случайност забележите, че вашите растения са засегнати от подобни заболявания, направете един бърз разтвор със сол в концентрация 10 на 100.
Пръскайки растенията с този разтвор, вие спомагате за създаването на защитен филм, предпазващ ги от гъбичните инфекции и тяхното проникване. Ако сте решили да го правите превантивно, то не бива да прекалявате. Няколко пъти в сезона е напълно достатъчно.
Миризливките са считани за едни от най-сериозните неприятели по доматите. С тях можете да се преборите, като заложите на два продукта – люспи от лук и мента. Тези две натурални средства няма да убият вредителите, но пък можете да сте сигурни, че ще ги прогонят надалеч и те не ще се върнат обратно във вашата градина.