Не е трудно да отглеждате карфиол в обикновена градина, особено ако имате опит в отглеждането на бяло зеле.
Селскостопанската технология не е по-различна. Тези, които засаждат ранно бяло зеле, е добре да сеят успоредно с него карфиол, като отглеждат двата вида заедно на една леха.
Но все пак има тайни, които агрономите знаят, които любителите градинари често пренебрегват.
Първа тайна: Топлина
Всички видове зеле са студоустойчиви, дори мразоустойчиви растения, така че растат по-добре в хладно време, отколкото в топло. Но цветът обича умерена топлина. Най-добре е семената да покълнат при температура около 22 градуса, след което листенцата ще са видими след 3-4 дни.
След покълването се препоръчва чашите да се оставят на по-прохладно място. Температурата е добре да бъде около 17 градуса.
Как да се отървете от тревата в градината? Ето най-лесния начин
Тайна две: Пресадете навреме
Добивът зависи от размера на листния апарат. Ако засеете разсада в чаши, тогава листата ще се развият слабо заради малкото място. Ето защо най-доброто време за пресаждане в открита земя е 25-30 дни от момента на поникване.
Също така някои градинари практикуват засяване на разсад в оранжерия в началото на пролетта. В този случай семената покълват по-дълго, но разсадът е по-силен и закален. Въпреки любовта си към топлината, карфиолът не се страхува от студа и расте добре в неотопляема оранжерия.
Засадете това растение още сега в градината си и къртиците ще стоят далече от нея
Тайна три: Подхранване
За да имате добра реколта, осигурете добро подхранване. Докато се оформя листната маса, растението е много взискателно към азота. Първото подхранване трябва да се извърши 10 дни след засаждането в земята, втората след още 10-15 дни.
Можете да торите с:
- Амониев нитрат (40 g на 10 л вода).
- Урея (40 g на 10 литра вода).
- Инфузия на птичи тор (0,5 л на 10 л вода).
- Зелени тревни бройлери (1 литър на 10 литра вода).
Когато растението започне да произвежда дръжка, азотното торене трябва да се замени с калиево-фосфорно. Най-добрият вариант в този случай е дървесната пепел. 1,5 чаши пепел е нужно да се разреждат в кофа с вода, оставяйки се за една нощ. Изсипете 1 литър смес под всяко растение.
Можете също така да използвате монокалиев фосфат според инструкциите.
Важно: всяко торене се извършва върху влажна почва.
Тайна четири: Микроелементи
Освен азот, фосфор и калий, карфиолът се нуждае от минерали. Особено чувствителен е към бор, манган и молибден.
Можете да подхранвате под корена и да пръскате върху листа.
Тайна пет: Поливане
Карфиолът консумира много вода. За да получите голяма глава, ще трябва редовно да поливате лехата. Количеството вода зависи от времето и почвените условия. Но се опитайте да поддържате земята винаги умерено влажна. Също така, по-добре е лехата да се напоява обилно 2 пъти в седмицата, така че почвата да се намокри на 30-40 см, отколкото да се напоява ежедневно в малки количества. В този случай растението все още няма да има достатъчно вода, но повишената влажност в градината ще доведе до развитие на болести.