Много градинари са на мнение, че нищо не може да се засажда в градината през ноември. Но има няколко градински култури, които са подходящи за засаждане през през този период.
Какво можете да засадите в градината си през ноември?
През втората и третата декада на месеца можете да засадите следните растения - морков, магданоз, ряпа, цвекло и копър.
Важно уточнение е, че в случая става въпрос за изключително за студоустойчиви сортове от горните градински култури. В допълнение, правилният избор на място за зимна сеитба е от голямо значение.
Какво трябва да направите с лука преди засаждането му през есента - тайната на богатата реколта
Опитайте се да намерите зона във вашата градина, която е добре защитена от течение и често е изложена на слънчева светлина.
След сеитбата съответната площ трябва да се поръси със суха почва. Гранулираната маса трябва да съдържа пясък и торф. Желателно е допълнителният слой почва след поръсването да е с дебелина 2 см. Преди началото на мразовития период е необходимо да се защитят посевните площи, като върху тях се поставят отрязани борови или смърчови клони.
По отношение на засаждането на моркови преди зимата се извършва при спазване на редица условия. Трудно е да се определят точните срокове за сеитба, те пряко зависят от климата и времето през есента. Струва си да се има предвид, че сланите се случват по различно време всяка година.
Като цяло трябва да се съсредоточите върху средната дневна температура. Тя трябва да бъде не повече от 0-2 градуса по Целзий. Не се притеснявайте, ако по това време вали сняг. Стабилният студ ви позволява да избегнете бързото покълване на културата дори преди настъпването на зимата.
За да предотвратите замръзването на семената в земята, можете да прибягвате до няколко трика от опитни градинари:
Изсипете топла почва на дъното на браздата, след това посейте семената и ги поръсете отново със загрята почва. За да направите това, ще трябва предварително да съберете торба с пръст и да я пренесете в отопляема стая.
Покрийте лехата с пръст и мулч. Дебелината на органичния слой трябва да бъде около 4 см. За да предотвратите разнасянето на мулча от вятъра, той трябва да бъде уплътнен. Трябва да поръсите леглата преди настъпването на зимата. Снегът също ще ви помогне да изолирате лехата.
За да се предотврати отмиваето на почвата от есенни дъждове, жлебовете трябва да бъдат покрити с филм,прикрепен към земята с тежести.
Има и друг начин за засаждане - под филм. При него няма нужда да правите бразди, семената просто се разпределят върху лехата и се поръсват отгоре с рохкава почва. Предварително почвата трябва да се внесе в затоплена стая, за да се стопли. След това лехата се покрива с филм, който предпазва почвата от ерозия и осигурява парников ефект, поддържайки по-комфортен микроклимат в покритата зона. Материалът се отстранява през пролетта, когато снегът се стопи напълно.
Засаждане на ябълка през есента - задължително сложете това в дупката