Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

3 грешки, които са пагубни за разсада на краставиците

16 февруари 2024, 16:35 часа

Въпреки всички усилия, положени от градинарите, разсадът от краставици невинаги оцелява. Това се дължи на три основни грешки, които могат да доведат до незадоволителен резултат. Те включват липса на светлина, преовлажняване на почвата и недостиг на хранителни вещества.

Грешките, които са пагубни за разсада от краставици

За нормален растеж и развитие разсадът от краставици се нуждае от ярка светлина. Уверете се, че го отглеждате на добре осветено място или използвайте допълнителни източници на светлина.

След прибиране на реколтата от краставици засадете това на тяхно място

Излишната влага в почвата може да доведе до гниене на корените и други проблеми с растежа на разсада. Контролирайте поливането и осигурете добър дренаж в саксиите.

Друг полезен съвет относно поливането на разсада е да се ръководите от състоянието му при овлажняване на почвата - не допускайте да се образува коричка на повърхността на почвата. Въпреки това стагнацията на влага също е противопоказана.

Разсадът от краставици изисква определен баланс на хранителни вещества в почвата. Използвайте специални торове, като калциев нитрат, за да осигурите на насажденията необходимите хранителни елементи.

Как правилно да отглеждаме разсад от краставици

За да отглеждате силен и здрав разсад от краставици, трябва да знаете агротехническите характеристики на тази култура. Например, нуждите на краставицата са много различни от доматите.

Ето 5 характеристики на краставицата, които трябва да се вземат предвид от момента на отглеждане на разсад:

  • Краставицата е топлолюбива - за покълване семената се нуждаят от температура от 23-25 градуса. Растенията са чувствителни към промени и понижения на температурата. Не оставяйте насажденията при температура под 15 градуса.
  • Краставицата е влаголюбива - не допускайте засушаване на почвата. 
  • При пресаждане пазете кореновата система. Всяко пресаждане е стрес за растението, това забавя неговото развитие за 1-2 седмици.
  • Краставицата е „ лакома “, угояването е това, от което се нуждае. Някои градинари дори засаждат семена в „чист“ хумус, без да добавят почва, но ги засаждат в лехи с тор. Краставиците се хранят обилно с азотсъдържаща органична материя. При липса на азот листата на краставицата забележимо бледнеят, плододаването е оскъдно, цветовете пожълтяват, изсъхват и падат.
  • Краставицата се нуждае от висока влажност . Растението обича пръскане, напояване на листа - това е не само полезно за растежа, но и предпазва краставицата от болести и вредители.

Ще берете краставици до замръзване, ако направите това

 

 

 

 

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес