За много хора вилата е място за почивка и възстановяване, където искате да се насладите на природата и тишината, а не да изразходвате енергия за градинарство. Ако искате градината ви да изглежда красива и добре поддържана, просто изберете най-непретенциозните растения. Тези цветя и храсти в парцела на практика не се нуждаят от грижи. Засадете ги веднъж и ще им се радвате дълги години.
Лупина
Лупината е непретенциозно растение, което ще украси всяка градина с цветни, необичайно оформени съцветия. Ако хвърлите семена в рохкава почва през пролетта, през лятото ще видите цъфтящ килим от всички цветове на дъгата. С течение на времето цветовете могат да се променят в синьо-бяло-розови, но това само ще добави нови цветове към мястото. Лупината почти не се нуждае от поддръжка, просто от време на време подхранвайте почвата с компост.
Нежни и красиви цветя, които са лесни за отглеждане
Невен
Засадете семена от невен през пролетта и градината ви ще се превърне в слънчев кът с яркожълти и оранжеви цветове през цялото лято. Невенът е не само красив, но и полезен: отварата му се използва като антисептично средство. През есента растението се самозасява и осигурява нови кълнове за следващата година. Невенът изисква минимални грижи: просто поддържайте почвата умерено влажна.
Амарант
Ярко оцветените съцветия на амаранта са не само красиви, но и годни за консумация. Семената му се използват за приготвяне на брашно и каша, а листата могат да се добавят към салати. Това растение е било свещено за ацтеките и се е използвало в жертвени ритуали. Въпреки опитите на испанците да го унищожат, амарантът оцелява благодарение на особената си устойчивост и непретенциозност. За да го отгледате, просто разпръснете семената върху разрохкана почва, на място, където има достатъчно светлина и влага. Отличен избор за мързеливи и начинаещи градинари.
Лилия
Лилиите, известни със своята красота и интензивен аромат, ще превърнат градината ви в кътче на романтиката. Луковиците на лилиите предпочитат добре дренирана почва, обогатена с минерални торове, което спомага за здравословен растеж и пищен цъфтеж. Така че всичко, което трябва да направите, е да наторявате веднъж годишно и да разрохквате почвата от време на време, а лилиите ще ви се отблагодарят с разкошни цветове.
Нарциси
За разлика от едноименния митичен герой, нарцисът изобщо не е капризен. Той е един от първите, които се появяват в градината през пролетта, като я изпълва с радост и ярки бели и жълти цветове. Луковиците на нарциса е най-добре да се засаждат през есента. След това те могат да бъдат оставени непокътнати в продължение на няколко години. Добре е да изберете за нарцисите място с рохкава почва, без застояла вода, с много слънце. След като прецъфтят, просто отрежете изсъхналите съцветия.
11 ядливи растения, които можем да отглеждаме на закрито
Лалета
Лалетата, друг символ на пролетното възраждане на природата, също са идеални за мързеливите градинари. А също и за букети. Грижата за това цвете е много лесна: засадете луковиците на лалетата през пролетта или есента и те ще цъфтят щастливо година след година. За най-добър растеж лалетата се нуждаят от редовно, макар и умерено, поливане и добре дренирана почва. Луковиците могат да изгният на влажни места.
Ириси
Ирисите, въпреки яркостта си, са изненадващо непретенциозни и ще бъдат бижуто на всяка градина. Засадете коренищата на ириса така, че върховете им да стърчат леко над земята. Всяка година тези цветя ще ви посрещат, като постепенно ще разширяват местообитанието си в градината, без да изискват внимание.
Многогодишни астри
Многогодишните астри са истинска атракция за окото във всяка градина до късна есен. Тези пъстри цветя са непретенциозни и радват окото дори когато повечето други растения увяхват. Грижата за астрите е много проста: поливайте ги редовно и правете 1-2 подхранвания на сезон с комплексни торове или органични вещества: хумус, компост, пепел. Но дори и да забравите за това, астрите просто леко ще съкратят периода на цъфтеж и няма да са толкова буйни.
Шипка
Шипката е защитник на вашата градина и имунитет. В градината тя е идеална за създаване на жив плет, а също така дава плодове, които могат да се добавят към чая, дарявайки тялото ви с антиоксиданти и подсилвайки имунната ви система. Този бързорастящ, непретенциозен храст образува плътна зелена стена, която предпазва мястото от любопитни погледи и нежелани гости.
Моминско грозде
Ако искате да облагородите външния вид на стара сграда или да съживите скучна ограда, изберете това растение. След като се адаптира през първите няколко години, този роден декоратор бързо оплете всяка повърхност, превръщайки я в зелени стени, които през есента играят с всички нюанси на червеното. Обилното поливане по време на засушаване ще му помогне да расте по-добре.
Калина
Калина не напразно се превръща в героиня на песни. През пролетта тя украсява градината със снежнобели цветове и яркочервени плодове от края на лятото почти до пролетта. Известна е с лечебните си свойства, особено ефикасни при простудни заболявания. Този храст лесно се адаптира към различни условия и не изисква специални грижи. Можете да си купите готови разсади или просто да хвърлите узрелите плодове в земята през есента и след година-две да изчакате появата на кълнове.
Слива
Какви плодни дръвчета да засадите в градина, за която нямате време да се грижите? Изберете слива. Не е пресилено да я наречем лидер по непретенциозност сред овощните култури. Тя расте добре и дава щедри плодове дори в изоставени градини. За разлика от капризните черешови или ябълкови дървета, които трябва да се присаждат, сливата е самодостатъчна. Просто идвайте за реколтата навреме, за да не я оберат съседите.