Колумбия тръшна и "слоновете" в зрелищен мач и оглави група "С"

19 юни 2014, 20:55 часа • 11157 прочитания

Колумбия постигна втора поредна победа на световното първенство през 2014 г. Отборът на Хосе Пекерман се пребори за трите точки срещу изключително трудния и непримирим съперник Кот д'Ивоар в динамичен, зрелищен мач на стадион "Насионал" в Бразилия. Мачът между тези съперници бе първи в историята и определено ще се запомни.

С успеха с 2:1 Колумбия оглави група "С" с пълен актив от 6 точки и е сигурен участник на осминафиналите в турнира.

"Лос Кафетерос" откри чак в 64-ата минута след гол на Джеймс Родригес. Последва втори гол във вратата на 'слоновете", дело на резервата Кинтеро в 70-ата минута. Само четири минути по-късно обаче Жервиньо върна надеждите на своя тим с красив гол за 1:2.

***

Двамата треньори бяха заложили на идентични схеми – 4-2-3-1. Докато Хосе Пекерман не бе направил промени в печелившия си състав от мача с Гърция, Сабри Ламуши бе заменил Калу с Градел. Звездата на «слоновете» Дидие Дрогба отново бе оставен на пейката.

При изпълнението на химните на двете държави емоцията у 22-мата бе огромна, но най-силни национални чувства разтърсиха котдивоареца Серей Дие, който избухна в сълзи.

През първите 5 минути Колумбия наложи преса, а съперникът се затрудняваше да изнася топката. Първият удар към съперниковата врата очаквано бе на Колумбия – Гутиерес стреля с левия крак, но в аут.

В 7-ата минута мачът бе спрян за кратко, след като фенове хвърлиха на терена огромен балон във формата на футболна топка. Наложи се Джеймс Родригес да я спука.

В 12-ата минута Яя Туре центрира от фаул, но Оспина бе най-съобразителен в наказателното поле и боксира. Две минути по-късно Родригес изведе Гутиерес зад гърба на защитата, но той не успя да отиграе.

До 19-ата минута играта на «Ещадио Насионал» бе динамична и равностойна, но Колумбия бе по-опасният тим, когато атакуваше. Най-активен до този момент от играчите на "Лос Кафетерос" беше халфът Хуан Куадрадо, през който минаваха почти всички атаки на тима.

В 25-ата минута Шейк Тиоте опита изстрел от дистанция към вратата на Оспина, но топката прелетя над напречната греда.

В 29-ата минута пред тима на Колумбия се откри чудесен шанс да открие резултата. «Лос Кафетерос» контраатакува, комбинираха Куадрадо, Родригес и Гутиерес, последният обаче не успя да намери вратата на Бубакар Бари, останал сам срещу него, и пропиля възможността, стреляйки в аут.

Минутата бе 32-ра, Серж Орие нахлу в наказателното поле на съперника и стреля мощно, но право в ръцете на Оспина.

След едно равностойно първо полувреме двата отбора се прибраха към съблекалните, оставяйки по-интересното от мача за втората част.

***

Второто полувреме започна без смени в двата състава. В 51-ата минута Родригес центрира в наказателното поле на Кот д'Ивоар, но нямаше кой да засече. Минута след това Яя Туре стреля от пряк свободен удар покрай стената в аут.

В 53-ата минута първата смяна бе факт – Пекерман извади Ибарбо, в игра влезе Кинтеро. В 55-ата Уеб показа и първи жълт картон, който бе за Дидие Зокора.

В 58-ата минута отбраната в жълто-бяло допусна сериозна грешка – Армеро не успя да нацели топката и позволи на Градел да стреля отблизо. Марио Йепес обаче се хвърли самопожертвувателно в краката на котдивоареца и предодврати опасността.

В 59-ата минута Колумбия стигна до най-сериозното си положение в мача – Куадрадо стреля от малък ъгъл, но топката се удари в напречната греда, след като получи тласък и от страна Бубакар Бари.

В 60-ата минута Сабри Ламуши пусна големия си коз за промяна в резултата – Дидие Дрогба се появи в игра, заменяйки Вилфред Бони.

Четири минути по-късно резултатът бе открит. Куадрадо центрира от корнер, Родригес, който бе изпуснат от отбраната в зелени екипи, надскочи бранителите и с глава простреля Бари за 1:0.

След инкасираното попадение във вратата си Кот д'Ивоар натисна съперника. В 67-ата минута Дидие Дрогба падна артистично и заблуди Хауърд Уеб да сири фаул. При изпълнението африканците претендираха за игра с ръка, но Уеб не реагира.

В 70-ата минута Колумбия затвърди превъзходството си с гол на резервата Кинтеро, който се възползва от грешка на Серей Дие.

Кот д'Ивоар обаче не се бе предал. Жервиньо нахлу отляво в 74-ата минута, разпиля двама защитници на Колумбия, премина покрай още двама и със силен удар с десния крак прониза Оспина за 1:2.

Сблъсъкът стана още по-динамичен, след като се върна в мача, Кот д'Ивоар засили натиска над съперника. Колумбия обаче бранеше преднината си и показа, че не се е отказала да гони трети, успокоителен гол.

В 89-ата минута авторът на втория гол за Колумбия Кинтеро опита да изненада Бари с изстрел отпоне 40 метра, но стражът на африканския тим внимаваше. В третата минута от продължението пък Дрогба имаше шанс да изработи ценна точка за своя тим след грешка на чудесно представилия се Марио Йепес. Оспина обаче бе на мястото си.