Руската рубла загуби в днешната търговия позиции спрямо американския долар, под натиска на спадащите цени на петрола и в очакване на данни на намесата на валутния пазар от страна на финансовото министерство, предаде Ройтерс.
Още: Обрат при курса на еврото спрямо долара
Малко преди обяд рублата спадаше спрямо долара с 0,7 на сто до 88,40 рубли за долара, сочат данните на Лондонската борса (LSEG).
Извънборсов пазар
Търговията с чужди валути в Русия се води основно на извънборсовия пазар (OTC), което не дава ясна представа за търгуваните обеми, както и за реалните курсове, след като в средата на юни на Московската борса и Националния клирингов център бяха наложени санкции, припомня агенцията.
Още: Руската централна банка скри реалния курс на рублата спрямо еврото, долара и юана
Рублата спада и спрямо еврото - с 0,9 на сто до 97,81 рубли.
Спрямо юана, който е най-търгуваната валута на московската борса, спадът е от 1,7 на сто до 12,32 рубли, но на извънборсовия пазар рублата поскъпва спрямо китайската валута с 2,7 на сто, сочат данните на LSEG.
Спредовете между борсовата и извънборсовата търговия през последните седмици са особено големи, което отразява проблемите с международните трансакции между Русия и Китай, затрудняваща търговията между двете страни.
Еднодневните фючърси рубла-долар, които се търгуват на Московската борса и дават насока за ОТС пазара, спадат с 0,4 на сто до 88,32 рубли. Официалният валутен курс, определян от руската Централна банка и изчислен въз основа на ОТС пазара, е 88,61 рубли за долар.
Петролът сорт Брент, който е основен стандарт за цените на най-важния руски износен продукт, днес спада с 1,1 на сто, след като вчера се срина с около 4 на сто и достигна най-ниското си ниво от декември 2023 г.