Жилищното кредитиране в България продължава да нараства с рекордни темпове. Заемите за жилище отчитат ръст от 18.3% на годишна база през месец май, сочат данните на Българската народна банка. Така към края на петия месец на тази година обемът на жилищните кредити в България вече достига 14.87 млрд. лева. За сравнение, преди година ипотечните заеми у нас възлизаха на 12.5 млрд. лева.
Темпът на растеж се завърна до рекордната си стойност от 18.3%, отчетена за първи път през месец март, след като през април имаше минимално забавяне в годишното нарастване до ръст от 18.1%. Спад в темпа на растеж не беше наблюдаван от повече от година, но данните за май показват, че поне засега жилищното кредитиране не издава никакви сигнали за охлаждане.
Потребителските кредити минаха 14 млрд. лева
Същата тенденция се наблюдава и при потребителските кредити, които нарастват с 12.3% на годишна база през май, засилвайки темпа на растеж спрямо предходния месец април. Така потребителските кредити за първи път преминаха границата от 14 млрд. лева, като вече достигат общ обем от 14.12 млрд. лева, сочат данните на БНБ. За сравнение, преди година обемът на заемите за потребление бе 12.57 млрд. лева.
Общият размер на всички кредити за домакинствата у нас възлиза на 30.56 млрд. лева към края на месец май, като нарастват с 14.5% на годишна база.
Кредитите за бизнеса нарастват с 8.5% на годишна база през май 2022 г. (7.7% годишно повишение през април 2022 г.) и в края на месеца достигат 38.833 млрд. лева (26.4% от БВП).
В края на май 2022 година кредитите за неправителствения сектор възлизат на общо 74.590 млрд. лева, което се равнява на 50.8% от БВП на България. Преди 12 месеца, размерът бе 67.06 млрд. лева.
БНБ: Има опасност от ръст на необслужваните кредити
Българската народна банка увеличи нивото на антицикличния капиталов буфер, приложим към кредитни рискови експозиции на банките у нас, на 1.5% през третото тримесечие на 2023 година, съобщават от БНБ. Така институцията продължава тенденцията да вдига нивото на буфера, като в предходния периоди вече стори това за първото и второто тримесечие на 2023 година.
Повод за решението на БНБ е високата кредитна активност, която в съчетание с настоящите икономически процеси може да провокира ръст в необслужваните заеми и обезценките.
"В условията на ниски лихвени проценти и засилено предлагане на заемни ресурси кредитната дейност в сегмента на домакинствата продължи да се разширява с ускорени темпове през първото тримесечие на 2022 г. Запазването на текущите темпове на кредитен растеж създава предпоставки за увеличение на задлъжнялостта, което при вече ясно очертаната промяна на лихвения цикъл може да се отрази негативно върху способността на кредитополучателите да обслужват задълженията си и да доведе до нарастване на необслужваните кредити и обезценките при влошаване на икономическите условия., пише в съобщението.
Решенията за увеличаване на нивото на антицикличния буфер се оповестяват 12 месеца преди влизането им в сила в съответствие.
Още: Жилищните кредити поевтиняха тройно за десетилетие