"Ние сме подали искане за извънреден доклад на база на разбирането, че сме покрили критериите за конвергенция". Това обяви премиерът Росен Желязков пред медии днес, 25 февруари - ден след като правителството заяви, че ще поиска конвергентен доклад за влизане в еврозоната от Европейската комисия и Европейската централна банка. Финансовият министър Теменужка Петкова цитира последните данни на Евростат и посочи, че изпълняваме и последния критерий - ценова стабилност.
Още: Правителството ще поиска извънредни конвергентни доклади за еврото
Данните
По-рано стана ясно, че според данните на Евростат инфлацията в България е на ръба да покрие изискванията за въвеждането на еврото. Референтната стойност, с която трябва да сравняваме инфлацията у нас, е 2,53%, а поскъпването в България е 2,6 на сто.
Още: Как ще се закръгляват цените след приемане на еврото: Разяснения от БНБ
Математически погледнато - инфлацията у нас надвишава изискването на Евросъюза само с 0,07 на сто. Доколко това отклонение е допустимо, или не е - последната дума ще имат Европейската комисия и ЕЦБ. На практика, често се прилага закръгляване в полза на кандидатстващата държава.
Снимка: iStock
Относно тези 0,07% Желязков коментира: "Нашите експерти са работили по методиката, считаме, че сме покрили този критерий за конвергенция".
"Дълъг процес"
"Предстои дълъг процес – ЕЦБ и ЕК да направят оценка на това съответствие. Ще се разглежда в ЕКОФИН, в Еврогрупата, в Европейския парламент. Има много стъпки, които трябва да покажат дали България е готова за приемането на еврото от 1 януари 2026 г.", посочи той.
Още: В магазините разликата ще е в полза на потребителя: Икономист за приемането на еврото
Конвергентният доклад вероятно ще излезе в началото на юни месец, но оттам предстоят всички стъпки за разглеждането му.
"Оценката се прави на база на обективни показатели, на ясни и категорични критерии. Така че ако ние ги покриваме и това бъде оценено от ЕЦБ и ЕК, всичко е въпрос на процедура", каза премиерът и заяви, че ще се проведе "разяснителна информационна кампания, за да се успокоят хората", защото ние "отдавна сме в еврозоната".
Бюджет
Попитан как от бюджетна гледна точка ще гарантираме приходната част, за да не излезем от трите процента дефицит, Желязков отвърна: „Това, до голяма степен, зависи от работата на приходните органи. По оценки - сивият сектор е около 30%. Нашата цел е да изсветлим около 10% и тогава ше покрием и тези опасения".
Още: Ще ни каже ли ЕК заветното "Да" за Еврозоната? Дяволът е в детайлите
Мироопазващите сили в Украйна
Снимка: БГНЕС
"Нашата позиция е много ясна, тя е предвидима, заявена е от Народното събрание в декларацията, от правителството и от президента. Български военни сили няма да бъдат изпращани в Украйна. Много е рано да се говори за този формат, защото още не сме постигнали рамка за примирие, камо ли за мир", коментира Желязков темата с мироопазващ контингент на украинска земя с оглед на разговора в Белия дом между Доналд Тръмп и френския президент Еманюел Макрон: "Европа не дава заеми, а реални пари за Украйна": Макрон поправи Тръмп в Овалния кабинет (ВИДЕО).
Премиерът коментира и резолюцията в Общото събрание на ООН, осъждаща руската агресия и призоваваща за изтегляне на руската армия от Украйна, която България подкрепи, докато САЩ и Русия гласуваха против.
"Това е резолюция, която е част от нашето разбиране за европейска солидарност. Защото войната има пряко отношение към архитектурата на сигурност на европейския континент и ние се водим от разбирането, че траен и стабилен мир не може да бъде постигнат без зачитане интересите на Украйна, участието на Украйна, без зачитане на интересите на Европа", каза той: Желязков потвърди пред Зеленски подкрепата ни за Украйна (ВИДЕО).