Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Хазната приключва полугодието с дефицит от 600 млн. лв.

02 юли 2024, 12:04 часа • 1967 прочитания

Салдото по консолидираната фискална програма (КФП) към края на юни се очаква да бъде с дефицит в размер на 600 млн. лв. (0,3 процента от прогнозния БВП). Това съобщиха от Министерството на финансите (МФ).

Още: Ето колко достигна средната пенсия през ноември

Още: Предпразничен обрат с курса на еврото спрямо долара

За сравнение салдото по КФП към полугодието на 2023 г. беше близко до балансирано (излишък в размер на 0,1 процента от БВП).

Големи разходи

Още: Министерството на финансите пое нов дълг

За разлика от предходната година, когато в държавния бюджет през юни постъпиха приходи от дивидент за държавата от държавни предприятия в размер на около 0,4 млрд. лв., през настоящата година приходите от дивиденти са незначителни по размер. От друга страна, през юни в изпълнение на ратифицирания от Народното събрание Международен договор (LOA) BU-B-UCP "Придобиване на бойни машини Страйкър", Министерството на отбраната извърши разходи в общ размер на около 600 млн. лева, отбелязват от МФ.

Още: Защо 2024 г. може да е идеалното време за навлизане на криптопазара и къде да инвестираме?

Още: Като МВР: НАП ще може да претърсва, изземва и разпитва ревизираните фирми

Приходите, помощите и даренията по КФП към юни се очаква да бъдат в размер на 34,5 млрд. лв., което е 45,8 процента от годишните разчети. Съпоставени със същия период на предходната година постъпленията нарастват с 3,1 млрд. лв. (9,8 на сто), като принос за това имат данъчните приходи, които нарастват в номинално изражение с 2,6 млрд. лв. (10,6 на сто) и постъпленията в частта на помощите и даренията (основно грантове по програмите и фондовете на ЕС), които растват с 800 млн. лева. В сравнение с предходната година неданъчните приходи намаляват с 300 млн. лв. (5,5 на сто) основно поради спад при постъпленията от продажба на квоти за емисии на парникови газове по бюджета на Фонд "Сигурност на електроенергийната система" и приходи от дивидент за държавата от държавни предприятия.

Разходите по КФП (включително вноската на България в бюджета на ЕС) към юни възлизат на 35,1 млрд. лв., което е 43 процента от годишните разчети. На съпоставима база спрямо предходната година се отчита нарастване, основно при социалните разходи, вследствие на изплатените по-високи пенсии, след влязлото в сила увеличение от юли 2023 г., както и при разходите за персонал, след увеличението на възнагражденията на педагогическия персонал и при някои други администрации със Закона за държавния бюджет за 2023 г. и Закона за държавния бюджет за 2024 г., посочват от МФ.

Още: Не сме сами: Бюджетът на Германия за 2025 г. вероятно ще бъде приет чак през лятото

Още: Еврото премина психологическа граница спрямо долара

Частта от вноската на България в бюджета на ЕС, изплатена към 30 юни от централния бюджет, възлиза на 700 млн. лв., което е в изпълнение на действащото към момента законодателство в областта на собствените ресурси на ЕС.

Още: Обявиха колко е бюджетният дефицит за 2023 г.

Още: Биткойнът продължава да чупи рекорди: 106 000 долара

Още: Владислав Горанов: Дефицитът в Бюджет 2025 може да е над 6%

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес