Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

БНБ пуска сребърна монета, посветена на Гоце Делчев

14 януари 2022, 10:56 часа • 27654 прочитания

Българската народна банка пуска в обращение сребърна възпоменателна монета на тема „150 години от рождението на Гоце Делчев” от 17 януари тази година, съобщават от БНБ.

Монетата е с номинална стойност 10 лева, като е изработена от сребро, проба 999/1000 и има тегло от 23.33 грама. Паричката с диаметър от 38.61 мм ще бъде пусната в тираж от 3 000 броя. Възпоменателната монета ще се продава на цена от 108 лева.

На лицето на монетата са изобразени емблемата на БНБ с годината „1879“ върху лентата, в полукръг в горната част е поместен надпис „БЪЛГАРСКА НАРОДНА БАНКА“, а долу е посочена номиналната стойност от „10 ЛЕВА“ и годината на емисията - „2022“.

 

На гърба на монетата има изображение на Гоце Делчев, отстрани е поставен надпис „150 ГОДИНИ“, а отгоре в полукръг е изписано „ОТ РОЖДЕНИЕТО НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ“.

 

Възпоменателната монета „150 години от рождението на Гоце Делчев” ще се продава в Българската народна банка на две каси на пл. „Княз Александър I“ № 1 и на четири каси в Касов център на БНБ на ул. „Михаил Тенев“ № 10. Монетата може да бъде намерена и в офиси и клонове на Банка ДСК АД, Първа инвестиционна банка АД, Райфайзенбанк (България) EАД и Тексим Банк АД.

В периода от 17 до 19 януари 2022 г. включително всеки клиент (физическо или юридическо лице) ще може да закупи от Българската народна банка до 2 броя монети, след което възпоменателната монета „150 години от рождението на Гоце Делчев“ ще се продава без ограничения.

Списък на офиси и клонове на банки, в които ще се продава новата възпоменателна монета „150 години от рождението на Гоце Делчев“, емисия 2022 година, можете да намерите тук.

Гоце Делчев

Гоце (Георги) Николов Делчев (1872–1903) е идеолог, организатор и ръководител на националноосвободителното движение на българите от Македония и Одринско, останали в пределите на Османската империя след Освобождението на България, пише в информационната дипляна на монетата, публикувана на сайта на БНБ.

Роден в Кукуш (днешния Килкис в Гърция), той учи в родния си град и в Българската мъжка гимназия в Солун, а после във Военното училище в София (1891), но заради участието си в социалистически кръжок е изключен и от 1894 г. е учител в Щип. Там той среща Даме Груев, който го приобщава към Вътрешната македоно-одринска революционна организация (ВМОРО). Гоце създава канали за прехвърляне в Македония на литература, куриери и оръжие, развива и укрепва мрежата на ВМОРО, а по време на Солунския й конгрес (1896) участва в изработването на организационен устав и правилник.

Арести, предприети от турската власт, го принуждават да напусне Щип. Назначен от Българската екзархия за учител в Банско (1896), той допринася и за напредъка на учебното дело. Всеотдаен и харизматичен, Гоце се превръща в неоспорим организационен и военен ръководител на ВМОРО и като един от авторите на програмните й документи (1902) оказва решително влияние върху нейните идейни принципи.

Той вярва, че освобождението на Македония и Одринско от османска власт ще стане с въоръжено въстание, за което е необходима продължителна и всестранна подготовка. Макар да счита за прибързано решението на Януарския конгрес на ВМОРО (1903) „за повсеместно стратегическо въстание“, Гоце се включва в подготовката, но предлага ограничаване на масовостта му. Сред главните негови заслуги е създаването на чети, които пропагандират и подготвят бъдещото народно въстание и се готвят за негови основни ядра. На път за конгрес на Серския революционен окръг той попада в обкръжение и загива в сражение при с. Баница.

Гибелта му е тежък удар за ВМОРО и за националноосвободителното движение. България тачи паметта на Гоце Делчев и днес името му носят град и села в Пиринска Македония, булеварди и улици в цяла България, училища, библиотеки, читалища, фолклорни ансамбли и хорове.

Още: Коя е най-масовата монета в България?

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес