Едва ли ще сгрешим, като посочим Ники Кънчев за най-сигурното име в Топ 2 на най-разпознаваемите и обичани водещи за последните 30 години. Липсваше ни по телевизията напоследък, но ето го голямото му завръщане – през септември с „Голямото преследване“ по NOVA! По този повод ви черпим с нашия разговор за знанието като сила, истинската солидарност, червеното и синьото, финансовата култура на българите, пускането на „децата“, трептенето на крем карамела и не само:
В „Голямото преследване“ участващите могат да изкарат доста пари, но и да ги загубят, ако бъдат „хванати“ от преследвачите. В твоя живот случвало ли се е да спечелиш или да загубиш неочаквано много пари - заради „помощници“, съответно „преследвачи“?
Както в „Голямото преследване“, така и в живота, всички варианти са възможни. Преследвачът е на всеки ъгъл. Нужни са трениран ум и смело сърце. Чак някакви големи пари не съм печелил или губил. Почти нищо в моя живот не ми е падало от небето. Всичките ми пари съм си ги изкарвал аз – с много работа, снимки, ангажименти, водения.
Снимка: NOVA/Красена Ангелова
Какви знания могат да предпазват от неразумно финансово решение?
Ако визираш финансовата култура на българина, то тя е на много ниско ниво. Българинът, заради психонатрупвания, за които трябва да питаме повече Елин Пелин и Иван Хаджийски, повече спестява. Не рискува или казано на съвременен език – не инвестира. Нито знае къде, нито как. Често чува за „далавера” и скача и той, горкият, но или е накрая на тази финансова опашка, или го прецакват. Виждал съм в очите на играчите на „Стани богат”, че едни 2000-3000 лева са им повече от достатъчни. Опитвам да ги накарам да рискуват, да продължат играта, но ... баста.