Да бъдеш в света на печатните издания повече от 30 години означава да бъдеш мост между информацията и читателя, да устояваш на промените и да предлагаш винаги най-високото ниво на услуга. Това е историята на Доби Прес – една от водещите частни фирми в областта на абонамента и разпространението на печатни издания.
По случай техния юбилей, разговаряхме с Добринка Алексиева, собственик на фирмата, за да чуем историята им от първо лице – за предизвикателствата през годините, на какво ни учат грешките и смелостта да се развиваш. А какво е нужно, за да останеш истински ценен в свят, който се променя толкова бързо, прочетете в интервюто:
По повод годишнината на Доби Прес, е редно да се върнем 30 години назад – какви бяха първите ви стъпки тогава? Какво ви мотивира да се впуснете в този бизнес?
Причините бяха няколко. Първо: работехме в разпространението на издания, които за съжаление вече ги няма. Това ни даваше поглед към самия процес на доставка на абонамент. С други думи бяхме “запознати”. Втората причина бе, че доставката на абонамент, според нас, не бе на необходимото ниво – доставяше се късно, нямаше качествени каталози, нямаше отношение към абоната, нямаше проследимост на доставките и други подобни. Третата причина бе, че тогава за разлика от днес – инвестицията да започнеш доставка на абонамент беше относително малка и ние можехме да си я позволим.
А има ли нещо, което бихте направили различно, ако имахте този шанс?
Със сигурност. Докато се учехме от грешките, за съжаление част от тях ги повтаряхме. Това е нещо, което бихме променили, ако се върнем назад. За наша радост – бързо се учехме и бързо променяхме начина си на работа. Това е предимството на малкият семеен бизнес. За да оцелеем толкова години, основна заслуга има прекрасният екип, с когото работим. Използвам случаят да благодаря и на тези колеги, които вече не са част от фирмата сега.
За последните 30 години светът определено претърпя много промени. Какви бяха най-значимите промени в сектора?
Разбира се – интернет пространството. То промени начина на достъпване на информацията в България. Много от изданията отвориха своето съдържание, като разчитаха на много на брой четения и респективно приходи от реклама. Оказа се, че батковците от “запада” пак бяха взели правилното решение. Повечето от тях направиха платен достъп до своето съдържание и това им помогна да оцелеят в дигитализиращия се свят.
А кои бяха най-големите предизвикателства?
За тридесет години предизвикателствата се променяха. В самото начало, липсата на правила и нелоялната конкуренция. После дойде инфлацията и междуфирмената задлъжнялост. Малко по-късно липсата на желаещи да работят хора. В днешно време, като че ли неосъзнаването, че ако искаш да прочетеш, да се информираш, трябва да избереш правилният източник на информация и като правило той не е безплатен.
Имате две собствени издания: Вестник и Списание Актив. Разкажете ни повече – как се появи идеята за тях?
И двете издания са за счетоводство. Когато ги стартирахме идеята бе да има четиво, което да помага на счетоводителя в неговата работа. Но да помага практически и да бъде списвано от знаещи професионалисти. Такава е и до ден днешен задачата, която трябва да изпълнява.
Кои са вашите най-големи вдъхновения извън работата? Кои хора, книги или филми са оставили отпечатък върху вас и бизнеса ви?
Вдъхновявам се от хората, които не се отказват. Може да звучи клиширано, но ме вдъхновяват предприемачите от годините веднага след Освобождението – такава силна жена е Савка Тошева, наред с отглеждането на четирите си деца, създава и развива успешно своя копринена фабрика.
Ако трябва да опишете работата си само с 3 думи, кои биха били те?
Коректност и сигурност, съчетани в едно. Това беше и си остава нашето мото. За нас това не са думи. За нас това е начин на работа. Надяваме се, че ги изпълваме със съдържание.
Как смятате, че изглежда бъдещето на печатните издания у нас? Какви възможности и трудности го очакват?
Знаете ли – ние вярваме, че ако си добър в това, което правиш, винаги ще има бъдеще за теб. Да – интернет и изкуственият интелект ще продължават да влияят негативно върху печатните произведения. Но ако изданията отново се обърнат към читателите си, да отразяват и анализират правдиво случващото се около нас, ако успеят да извоюват отново мястото си като четвърта власт – мисля, че ще имат и по-добро бъдеще.
Ако можехте да дадете само един съвет на бъдещото поколение предприемачи в издателската сфера, какъв бил той?
Няма значение според мен в каква сфера работиш. Бъди честен с читателя, отдаден на работата си и стреми се постоянно да се усъвършенстваш, то рано или късно успехът ще бъде на твоя страна.
И накрая: по повод годишнината на Доби Прес, какво бихте казали на вашите читатели?
Благодарим ви! И бъдете здрави, любопитни и четящи!
Различните абонаменти на Доби Прес може да разгледате тук.