Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо световноизвестни футболисти не желаят да се ваксинират?

07 октомври 2021, 01:50 часа • 6942 прочитания

Треньорите, ръководството на английската Висша лига, институциите, дори и политиците следят изкъсо ситуацията с ваксинацията на футболистите срещу коронавирус. Вчера нападателят на втородивизионния "Уест Бромич" Калъм Робинсън отказа да се имунизира, въпреки че вече два пъти се в сблъсквал с COVID-19.

Всъщност по-малко от половината играчи в местната футболна лига са ваксинирани. Какво може да е предизвикало съмнения у тях? Поддават ли се на конспиративни теории и как решението им ще се отрази на играта? Шефовете на английската футболна лига искат играчите да са ваксинирани два пъти, а Премиър лийг обмисля клубовете да бъдат поощрявани при висок процент имунизирани свои служители, съобщава bTV.

Допреди две седмици едва 7 елитни тима бяха с над 50% ваксинирани. Най-примерен е "Уулвърхемптън", където от юли процентът е 100. В "Ливърпул" по думите на мениджъра Юрген Клоп 99% от играчите му са ваксинирани и не разбира защо има колебаещи се. Част от колегите му - Пеп Гуардиола, Микел Артета, Нуно Ешпирито Санто, Стийв Брус и Греъм Потър, призоваха футболистите си да се имунизират. "Когато всички учени, лекари и специалисти в областта на медицината посочват ваксината като решението, за да продължим напред след две години на пандемия, трябва да се замислиш", коментира Гуардиола. А каква по-добра причина от правилата на Висшата лига, която наскоро оповести, че играчите ще могат да пътуват до страни от червения списък (висок риск от заразяване), само ако са ваксинирани.

Ситуацията повдига и друга тема - звездите на футбола като пример за обществото. "Те са идоли за мнозина, особено за младите хора. Следват примера им и трябва да го осъзнаят, защото могат да направят разликата.", заяви пред Би Би Си - Саджид Джавид - здравен министър на Великобритания. Вратарят на "Нюкасъл" Карл Дарлоу е един от публично призовалите своите колеги да се ваксинират. Той бе хоспитализиран с COVID-19 през юли. Стражът, завърнал се в игра наскоро, след като пребори "ужасната умора" и качи килограмите, свалени докато бе с коронавирус, споделя, че преживяното е въздействало на някои негови съотборници.

Ваксинацията обаче продължава да бъде личен избор. Какво спира футболистите? Сред причините са липса на доверие в ефективността на ваксината, страх от странични ефекти... или просто от игли. Немалка част вярват на конспиративни теории от социалните мрежи. През септември в-к "Таймс" съобщи, че известни футболисти продължават да споделят подобни теории в WhatsApp групи.

Може би футболът трябва да погледне към други спортове за пример. В ръгби гранда "Сарацинс", например, спазването на социална дистанция и носенето на предпазна маска е пожелателно, тъй като около 85% от служителите са ваксинирани. В американската баскетболна НБА правилата са строги към отказващите да се ваксинират. Те биват държани далеч от останалите и преминават през чести тестове. Забранено им е посещаването на ресторанти и още обществени места. Андрю Уигинс от "Голдън Стейт" първоначално отказа да се ваксинира по религиозни съображения, но впоследствие бе заплашен да пропусне домакинските мачове на отбора и размисли.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес