Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защитете всички в Европа от речта на омразата: ЕП зове държавите членки

18 януари 2024, 15:03 часа • 1608 прочитания

Евродепутатите призоваха Европейския съвет най-накрая да постигне напредък по законодателство, с което да се гарантира адекватно ниво на защита от омраза за всички в Европа.

Съветът следва да приеме решение за включване на речта на омразата и престъпленията от омраза сред престъпленията в списъка по член 83, параграф 1 от ДФЕС (т.нар. „списък на престъпления в ЕС“) до края на настоящия законодателен мандат, посочва ЕП в свой доклад. Той беше приет в четвъртък с 397 гласа „за“, 121 „против“ и 26 „въздържал се“.

Това са особено тежки престъпления с трансгранично измерение, за които ЕП и Съветът могат да установят минимални правила за определяне на престъпленията и санкциите.

Още: Китай се меси в критичната инфраструктура на ЕС: Евродепутатите предложиха мерки

Необходимост от единен подход за борба с омразата

Членовете на ЕП се стремят да осигурят универсална защита за всички, със специален акцент върху таргетирани лица и уязвимите групи и общности. Понастоящем наказателните закони на държавите членки разглеждат речта на омразата и престъпленията от омраза по различни начини, докато правилата на ЕС се прилагат само когато тези престъпления са извършени въз основа на раса, цвят на кожата, религия, произход или национален или етнически произход.

Изминаха две години от внасянето на съответното предложение на ЕК, но по него напредък няма заради Европейския съвет. Евродепутатите призовават „клаузите за преход“ да се използват за преодоляване на пречките, породени от необходимостта от единодушие.

ЕП призова Еврокомисията да обмисли „отворен“ подход, при който основанията за дискриминация няма да бъдат ограничени до затворен списък - за да се гарантира, че правилата обхващат инциденти, мотивирани от нова и променяща се социална динамика. Подчертава се, че свободата на изразяване, колкото и важна да е, не трябва да се използва като щит срещу омразата.

Още: Евродепутати поискаха международно разследване на изборите в Сърбия

Членовете на ЕП също така призовават да се обърне специално внимание на непълнолетните лица, включително по отношение на малтретиране в училищата и кибертормоза, и призовават за стабилна нормативна рамка за жертвите с прилагане на междусекторен подход, обучение за съответните специалисти и мерки за гарантиране на безопасен достъп до независимо правосъдие, специализирани услуги за подкрепа и обезщетения за жертвите, както и безопасна среда за подобряване на докладването на инциденти.

Още: Гутериш: Да не оставяме омразата да има последната дума

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес