Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Западна армия в Украйна: И Европа, и САЩ вече мислят за това, но с различни мотиви

15 февруари 2025, 14:30 часа • 2002 прочитания

Група европейски държави вече работят тихомълком по план да изпратят свои войници в Украйна, за да помогнат да бъде опазено бъдещо мирно споразумение с Русия и да няма нарушения от страна на режима на издирвания от Международния наказателен съд в Хага руски диктатор Владимир Путин. Великобритания и Франция са двигателите в тази инициатива, но детайлите какво предвиждат намеренията са много оскъдни, съобщава AP.

Това, което е пределно ясно, е, че Украйна има нужда от надежни гаранции за сигурност. Най-добрата защита е членство в НАТО, което Лондон и Париж подкрепят, но не и Вашингтон – а Берлин засега също се дърпа. Великобритания ще играе роля в бъдещи гаранции за сигурност, каза британският премиер Киър Стармър.

Според AP, европейски държави са почнали да проучват какво ще е необходимо за опазване на бъдещ мир в Украйна още преди година. Сега обаче вече има състояние на спешност предвид идването на Доналд Тръмп в Белия дом и за момента категоричното му становище, че американски войници няма да се ангажират в бъдещ мироопазващ контингент в Украйна. Но и това не е червена линия – NBC съобщи, че ако има споразумение за отдаване на права за разработка и добив на находища с редкоземни елементи в Украйна на американски компании, то САЩ имат готовност да пратят войници за защита на въпросните находища.

Още: Като прелъстява ЕС с най-ценното си: Украйна играе номера на китайката на Тръмп*

Пречките в Европа

Извън Франция и Великобритания, други европейски държави също са в диалог за западни военни сили в Украйна. Но Италия има конституционни ограничения върху използването на своята армия. В Нидерландия крайната дума е на парламента, както и Германия, чиято позиция може да се промени след изборите на 23 февруари и бъдещото управление. Полша е предпазлива, заради дългогодишни исторически спорове с Украйна, макар например за Волинското клане вече да има напредък. „В много ранна фаза сме“, обобщи естонският министър на отбраната Хано Певкур.

Каква точно ще е западната военна сила зависи от параметрите на бъдещото мирно споразумение. Именно то ще определи доколко по фронтовата линия ще има украински и руски части, съответно колко трябва да са като брой миротворците. Експертни оценки гласят – не може да стане със сини каски (мироопазващите сили на ООН), трябва по-силен и добре обучен, готов да реагира контингент. В момента Зеленски говори за 110 000 чужди войници – а Украйна ще има нужда и от въздушна подкрепа. Но за Европа изглежда ще е трудно да осигури всичко необходимо сама – Еманюел Макрон загатна за това, казвайки, че "трябва да направим неща, които са реалистични, добре премислени и договорени": Зеленски: Дайте 150-160 F-16 и 25 Patriot и не ни трябват САЩ и ЕС (ВИДЕО)

"Те се учат как да водят модерна война. А вашите армии – те готови ли са? И ако Русия стартира диверсионна операция, както в Крим, или тръгне от Беларус, колко бързо съюзниците (в НАТО) ще реагират? И ще реагират ли въобще", попита Володимир Зеленски:

Зеленски: Няма да се откажа от членство на Украйна в НАТО

"Няма да се откажа от въпроса с членство на Украйна в НАТО, той остава на масата. Но сега изглежда, че най-влиятелният член на НАТО е Путин – защото той има силата да блокира решенията на НАТО, въпреки факта, че украинската армия спря Русия, а не член на НАТО, не натовски войници", заяви още украинският президент на Мюнхенската конференция по въпросите на сигурността:

Още: Като Мюнхенския сговор: Тръмп, Путин и горчивата ирония на повтарящата се история

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес