Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За първи път европарламентът прие закон за намаляване на емисиите на метан в енергийния сектор

11 април 2024, 10:44 часа • 746 прочитания

За първи път Европейският парламент прие общоевропейско законодателство за намаляване на емисиите на метан, както и изисквания и за внос на нефт, газ и въглища от 2027 г.

Новият закон ще позволи на ЕС да намали емисиите на метан от енергийния сектор, за да постигне целите на ЕС в областта на климата и да подобри качеството на въздуха.

Така в сряда парламентът прие предварителното политическо споразумение с държавите от ЕС относно новия закон с 530 гласа „за“, 63 „против“ и 28 „въздържал се“.

Още: Експерти: В ООН са категорични - климатичните промени се дължат на човешко въздействие

Новият регламент е първият законодателен акт на ЕС, насочен към намаляване на емисиите на метан и обхваща преките емисии на метан от секторите на нефта, изкопаемия газ и въглищата, както и от биометана, след като бъде инжектиран в газовата мрежа.

"ЕС се бори с втория по значимост парников газ. Намаляването на емисиите на метан е не само действие в областта на климата, но и подобряване на качеството на въздуха и увеличаване на енергийния суверенитет в ЕС. Разширяването на обхвата на правилата, така че да обхванат и вноса, ще има въздействие в световен мащаб. С новия регламент на ЕС за метана ЕС изпълнява своите цели в областта на климата и Глобалния ангажимент за метана", каза съдокладчикът и немски евродепутат от "Зелените" Юта Паулус.

От своя страна другият съдокладчик и френски евродепутат от Renew Паскал Канфен подчерта, че това е първият закон на ЕС, насочен към намаляване на емисиите на метан.

"Досега метанът беше "сляпо звено" в нашите политики за климата. Сега се заемаме не само с националните емисии на метан, но и с тези от вноса на изкопаеми горива! Това е още един напредък в "Зеления пакт" за спазване на международните ни ангажименти", казва той.

Още: Китай изстреля първата в света ракета, задвижвана с метан

Какво следва? 

Законът също трябва да бъде приет от Съвета, преди да бъде публикуван в Официален вестник на ЕС и да влезе в сила 20 дни по-късно.

От пресцентъра на ЕП припомнят, че именно метанът е мощен парников газ и замърсител на въздуха и е отговорен за приблизително една трета от настоящото глобално затопляне. ЕС подписа Глобалния ангажимент за метана, който има за цел да намали емисиите на метан в световен мащаб с най-малко 30 % спрямо равнищата от 2020 г. до 2030 г., което би могло да премахне затоплянето с над 0,2 °C до 2050 г.

Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес