Пет атаки, извършени от мюсюлмански нападатели, удариха Европа през последните десет дни.
Този път една от най-засегнатите държави беше Германия, където станаха четири от нападенията.
Вчера, 25.07.2016 г., 27-годишен сирийски бежанец се взриви в германския град Ансбах. При атентата загина един човек, а други 12 бяха ранени, трима от които по-тежко.
Властите не изключват атаката да има ислямистки мотив. Бомбата избухна около 22.00 часа пред ресторант в града, близо до мястото, където се провежда местен музикален фестивал, на който са присъствали над 2500 души. Според властите по-рано младият мъж не е бил допуснат до музикалното събитие, информира БГНЕС.
Заместник-началникът на полицията в Ансбах Роман Фертингер съобщи, че към взривното устройство е имало прикрепени парчета метал, за да може взривът да причини повече щети. От своя страна вътрешният министър на провинция Бавария Йоахим Херман посочи, че бежанецът, който е в Германия от две години, е известен на полицията заради проблеми с наркотиците, като в миналото се е опитвал на два пъти да се самоубие. Той също така е прекарал известно време в психиатрично заведение.
Само часове преди атаката в Ансбах при друго нападение мъж с мачете отне живота на жена в град Ройтлинген, провинция Баден-Вюртемберг. Там 21-годишен сириец, който е търсел убежище във Федералната република, нападна няколко души в заведение за кебап. Той също е бил известен на полицията и преди това, заради други свои провинения.
Според органите на реда, преди да убие жената, нападателят е имал разправия с нея. Той е действал самостоятелно и няма доказателства, че е имал съучастници. Полицията също така посочва, че атаката не е имала отличителните белези на „терористично нападение“.
Отново в провинция Бавария, само че в петък, 18-годишен германец от ирански произход откри стрелба в търговски център, убивайки деветима души, а други 35 бяха ранени. Властите отхвърлиха възможността Давид Али Сонболи да има връзки с „Ислямска държава“ или да има политически мотиви, но все още не е ясно каква е била причината за нападението.
Той обаче, също като нападателят от Ансбах, е имал психиатрични проблеми и е лежал в клиника миналата година. Според полицията младежът е бил обсебен от масовите убийства и е подготвял своето нападение от най-малко една година. Във връзка с нападението полицията е арестувала и 16-годишно момче от афганистански произход.
По-рано миналата седмица друго нападение на млад бежанец остави четирима души в болница. Тогава 17-годишен афганистански мигрант, търсещ убежище в Германия, нападна с брадва и нож пътници във влак, пътуващ в провинция Бавария. При опит да избяга младежът беше застрелян от полицията.
„Ислямска държава“ пое отговорност за нападението. „Извършителят на атаката в Германия беше един от бойците на „Ислямска държава“, съобщи агенция „Амак“, който е свързана с групировката.
Властите в Бавария съобщиха също, че в стаята на 17-годишния нападател е било открито ръчно нарисувано знаме на “Ислямска държава“. Момчето е пристигнало в Германия като бежанец без родители и известно време е живеело в център за настаняване, след което е било преместено при приемно семейство.
Три от четирите нападения в Германия стават в провинция Бавария, която е една от най-силно засегнатите от бежанци части на страната.
По всяка вероятност нападенията, някои от които са извършени от мигранти, ще засилят натиска срещу германския канцлер Ангела Меркел, която прие политика на отворени врати спрямо мигрантите, най-вече тези от Сирия. Тя обаче беше принудена да въведе някои ограничения за новопристигащите, заради силния обществен и политически натиск от страна както на опозиция, така и на политици от нейната собствена Християндемократическа партия и съюзниците й от баварския Християнсоциален съюз.
Най-кърваво от нападенията през последните десет дни беше това във френския курортен град Ница, което стана на 14 юли. Тогава мъж в товарен камион се вряза в тълпа, която гледаше фойерверките по повод френския национален празник – Денят на Бастилията. При нападението загинаха 84 души, а над 300 бяха ранени.
Въпреки че „Ислямска държава“ пое отговорност за атаката, френските власти посочиха, че все още не е ясно дали нападателят - 31-годишният Мохамед Лахуайедж Булел, е имал връзки с групировката.
„Не можем да изключим това, че неуравновесен и много агресивен човек“, преминал през „рязка радикализация, е извършил това ужасно престъпление“, каза френският министър на вътрешните работи Бернар Казньов в интервю за френското радио RTL.
Вълна от солидарност заля Европа и света след терористичния акт във френския курорт.