Европейската комисия да направи всеобхватно проучване на пазарите на природен газ и електроенергия, както и на Европейската борса за търговия с въглеродните емисии и да оцени поведението на участниците на пазарите и борсата с идея да се измислят и въведат допълнителни регулации. Това е първата от общо четири мерки, за които се съгласи Европейският съвет на снощното си заседание по отношение на кризата с цените на природния газ и тока на Стария континент.
Освен това – на национално ниво и с помощта на ЕК всички държави да помогнат на най-уязвимите заради енергийната криза, според спецификата във всяка държава. Съветът ще мисли и за средносрочни и дългосрочни мерки, които да помогнат на домакинствата и бизнеса що се отнася до тока, както и да укрепят европейският енергиен пазар с мисъл за Зелената сделка. А Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) трябва да намери начин да ускори отпускането на пари за проекти, които водят към енергиен преход – т.е. преход от изкопаеми горива към екологични източници на енергия. Това обаче трябва да се случва без ЕИБ да отпуска допълнителни средства.
Разногласия
Съгласието за мерки обаче беше украсено със сериозни разногласия за подхода за решаване на кризата. Става въпрос най-вече за договорите за доставка на енергийни суровини. Испания, Италия и Гърция настояха за общи договори за доставки, които да минават през Европейската комисия, но Германия и Холандия се обявиха против с мотив, че това е краткосрочна пазарна криза и не бива да има структурни промени. Припомняме, че руският президент Владимир Путин открито говори как всички европейски държави се отказали от дългосрочни договори за природен газ с цени, които сега щяха да са по-ниски спрямо моментните пазарни. Само че тези цени пък бяха по-високи, отколкото пазарните през миналата година.
Каква е позицията на България, НАУЧЕТЕ ТУК!
Руски анализ: В Европа ще бъде топло само за тези, които са слушали Путин