Всеки трети ученик по света е жертва на психологическо или физическото насилие поне един път месечно, се казва в доклад на UNESCO по проблема с насилието в училищата, изготвен въз основа на данни от 144 държави в света
Почти една трета от учениците - 32% - стават жертва на издевателство от страна на съучениците си в училище поне веднъж месечно.
Според доклада "във всички региони, с изключение на Европа и Северна Америка, физическият тормоз е най-често срещаният, а сексуалният е вторият най-често срещан вид тормоз".
В Европа и Северна Америка психологическият тормоз е най-често срещаният, а кибертормозът (тормозът чрез социалните мрежи и използването на интернет като цяло) засяга поне един на всеки десет ученика, съобщи БГНЕС.
В доклада се посочва, че повече от една трета от учениците (36%) участват в сбивания, а почти всеки трети (32,4%) е претърпял физическа атака поне веднъж през 2018 година.
"Информацията за сексуалното насилие, извършено от връстници, е ограничена, но данните от Африка на юг от Сахара показват, че извършителят е съученик, а не учител, особено що се отнася за момчетата", се казва в доклада.
В текста се добавя, че "в световен мащаб физическото насилие, извършвано от учителите, е рядкост, но в някои страни децата съобщават, че това се случва често.
UNESCO припомня, че "телесното наказание, което е форма на физическо насилие, все още е разрешено в училищата в 68 страни и често се използва в много от тези страни".