Днес държавите и производителите се споразумяха да преустановят продажбите на превозни средства с двигатели с вътрешно горене до 2040 г. в рамките на COP26, но четирите най-големи производители в света не подписаха този ангажимент, съобщи АФП.
Още: Над 2000 уязвими семейства в Кипър ще получат пакети с основни храни за Коледа
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 18.12.24 - Трето денонощие руснаци и севернокорейци атакуват в Курск
В съобщението на домакина на срещата на върха за климата Великобритания се обещава, че подписалите страни ще се стремят от 2040 г. да продават само нови автомобили с нулеви емисии и "не по-късно от 2035 г. на водещите пазари".
Но водещите страни в света, произвеждащи превозни средства - Китай, Съединените щати, Япония и Германия - отказаха да се подпишат под документа. Наред с това и водещите производители на автомобили Toyota, Volkswagen и Renault-Nissan-Mitsubishi също не бяха включени в списъка.
Все пак Ford, Mercedes-Benz, General Motors и Volvo Cars са поели ангажименти за постепенно премахване на автомобилите с двигатели с вътрешно горене.
Още: Брюксел с нов призив към Скопие да включи българите в конституцията си
Още: Разследват евентуално отравяне на майката на руски опозиционер
В отделно обещание днес Великобритания заяви и че ще прекрати продажбата на нови дизелови тежкотоварни автомобили някъде между 2035 и 2040 г. "Днешният ден бележи много горд момент в историята, тъй като правителствата по целия свят се обединяват около 100-процентовата подкрепа за продажбите на автомобили, микробуси и тежкотоварни превозни средства с нулеви емисии до 2040 г.", заяви британският министър на транспорта Грант Шапс.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кая Калас: Руската дезинформация е заплаха за нашата сигурност
Още: В полза на партията на Орбан: В Унгария промениха избирателния закон
Екологичните групи обаче изтъкнаха, че ангажиментите не обхващат основните производители на автомобили с двигатели с вътрешно горене. Мартин Кайзер, изпълнителен директор на "Грийнпийс" - Германия, заяви, че е "много обезпокоително", че големите държави и производители не са се присъединили.
"За да спрем използването на нови изкопаеми горива, трябва да прекъснем зависимостта си. Това означава незабавно да преминем от двигатели с вътрешно горене към електрически превозни средства и да създадем екологично чисти мрежи за обществен транспорт", каза той.
Toyota защити решението си да не подпише ангажимента, като заяви, че нейният глобален бизнес модел би направил ангажимента "труден". Кохей Йошида, генерален мениджър в Toyota ZEV Factory, специалното подразделение на групата за автомобили с нулеви емисии, коментира пред AФП, че има "много начини да се подходи към въглеродната неутралност", различни от посочените в споразумението.
Още: "Как ще окаже натиск върху Путин? С шега, с усмивка ли?": Зеленски отвърна на Орбан (ВИДЕО)