Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В ПАСЕ имало корупция заради Азербайджан, показа доклад от стотици страници

23 април 2018, 07:37 часа • 1360 прочитания

Разследващата комисия по подозренията в корупция по адрес на действащи или бивши избраници в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) установи "сериозни съмнения" за някои от тях, съобщи БГНЕС.

Разследващите са установили, че "съществуват сериозни съмнения, че някои действащи или бивши членове на ПАСЕ са се отдали на корупционни действия в полза на Азербайджан" в аферата, наречена Кавиаргейт (Caviargate). Панелът изразява сериозни съмнения, че подобна картина има и в ситуацията с Русия, Украйна и Турция.

Изрично е посочено името на Педро Аграмунт, бивш председател на ПАСЕ. Той беше принуден да подаде оставка от поста миналата година, след като взе участие в пътуване до Сирия като част от руска делегация. Член на делегацията, която отиде да подкрепи управлението на Башар Асад, е бил и Леонид Слуцки - депутат и председател на комисията по външни работи на руската Дума, който беше обвинен в сексуален тормоз от много журналистки. Друго име е това на италианеца Лука Волонте, който нарочно е "размил" доклад за политическите затворници в Азербайджан.

Припомняме, че съпругът на Ирина Бокова - Калин Митрев, беше набъркан в Азербайджанската афера. Заради данните, обобщени от международно журналистическо разследване, финансовият министър Владислав Горанов обяви, че Митрев ще бъде проверен, тъй като е българският представител в Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), но след изявлението отпреди над половин година няма повече новини по въпроса.

Основната разлика между Европейския парламент (като институция на Европейския съюз) и ПАСЕ е, че ПАСЕ има възможността само да разследва, препоръчва и съветва. Препоръките са основно в областта на човешките права, но имат значителна тежест в европейската политика. Европейският парламент и други институции на ЕС често се позовават на данните на ПАСЕ.

Парламентарната асамблея се състои от общо 642 членове - 321 постоянни членове и 321 техни заместници. Те се избират или назначават измежду народните представители на националните парламенти на всяка страна-членка на Съвета на Европа. Всяка държава има от двама до осем представители в зависимост от броя на населението. Българската делегация в ПАСЕ се състои от шестима представители и шестима техни заместници от различни парламентарни сили, избрани на пропорционален принцип.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес