Повече от 25 хиляди души, засегнати от аварията в Чернобил през 1986 г., са преминали курс на лечение в медицинските центрове на Куба. Тези данни предостави в понеделник информационната агенция "Пренса Латина".
Още: САЩ изпратиха тежки бомби на Израел
Още: Грипът пълни болниците в САЩ - по-тежък ли е от Covid-19?
"През 1990 година Куба е оказала помощ на 26 114 потърпевши от аварията на Чернобилската атомна електроцентрала. 84% от тях са били деца от Украйна, Русия и Беларус", допълва БГНЕС.
Първите два самолета с жертви от Чернобил пристигат в Куба на 29 март 1990, като само в Хавана остават за лечение 137 деца. В този ден кубинският лидер Фидел Кастро заявява, че страната му е готова да поеме лечението на още 10 000.
Както "Пренса Латина" отбелязва повечето пациенти пристигат в Куба през следващата 1991 г. Става дума за 1415 души. През първите пет години от програмния период за безплатно здравеопазване на Острова на свободата медицински грижи получават по най-малко хиляда пострадали от катастрофата в Чернобил.
Още: На "миротвореца" Тръмп няма да му е толкова лесно
Още: Кит погълна гребец на каяк: Баща му случайно записа ВИДЕО на страшния момент
Най-много чернобилски деца са били настанени в здравния център в град Тарара, на 20 км източно от кубинската столица. Повечето от тях са прекарали там около 45 дни, но някои са оставали и за по-дълги периоди до една година. Там те са получавали лечение по-специално на централната нервна система и храносмилателния тракт.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мъск с нов принос за ръста на раждаемостта: Инфлуенсърка обяви, че е родила 13-то му дете
Още: "Делегирал практически безконтролни правомощия": Прокурори заведоха дело срещу Тръмп и Мъск
Чернобилската трагедия се приема и до ден днешен за най-тежкия инцидент в историята на ядрената енергетика, наред с аварията на АЕЦ Фукушима I от 2011 година.
Повредата предизвиква облак от радиоактивни отпадъци, който преминава над части от СССР, Източна Европа и Скандинавия. Обширни райони в днешните Украйна, Беларус и Русия са замърсени, а около 200 хил. души са евакуирани от родните си места. Близо 60% от радиоактивните отпадъци падат на територията на Беларус.
Инцидентът повдига въпроса за безопасността на съветската ядрена енергетика, като за известно време забавя развитието ѝ. СССР, а след разпадането му - Русия, Украйна и Беларус понасят значителни разходи за обеззаразяване и здравеопазване, вследствие на ядрената катастрофа.
Още: Тръмп: Европейците губят свободата си на словото (ВИДЕО)
Още: Бразилският президент Лула заплаши с реципрочност в спора за митата на САЩ върху стоманата