Шестият пакет санкции на Европейския съюз срещу Русия се отлага. На срещата на посланиците от ЕС, на която трябваше да бъде дадена зелена светлина на мерките, Унгария отново е наложила вето.
Представителят на Будапеща се е противопоставил на включването на руския патриарх Кирил в списъка на санкционираните от Брюксел лица. "Патриархът се смята за дългогодишен съюзник на президента Владимир Путин и се превърна в един от основните поддръжници на руската военна агресия срещу Украйна", се посочва в предложението за санкции, внесено на страните членки.
За европейските санкции е необходимо единодушие и унгарският премиер Виктор Орбан е дал съгласието си по време на срещата на постоянните представители преди публикуването на текста в официалния вестник на ЕС и влизането му в сила. Включването на патриарх Кирил обаче е станала причина за ново несъгласие от страна на Будапеща. В момента се провеждат консултации в опит да се преодолее съпротивата на Унгария, съобщава дипломатически източник, цитиран от БНТ.
Лидерите на 27-те държави членки от ЕС се събраха на среща на върха на 30 и 31 май в Брюксел и постигнаха споразумение за намаляване на вноса на руски петрол с около 90% до края на годината, за да преустановят финансирането на руската инвазия в Украйна.
Във вторник премиерът Кирил Петков обяви, че България е единствената държава с излаз на море, за която ЕС е направил изключение от ембаргото на руския петрол. Късно в понеделник стана ясно, че евролидерите са се договорили да се спре незабавно вносът на 2/3 от руския петрол. От ембаргото отпада газопроводът „Дружба“, което означава, че Унгария, Словакия и Чехия също са част от изключението. Петков потвърди отново, че България ще получи отсрочка от забраната за внос до декември 2024 г. Само че техническите параметри на евроембаргото, т.е. подробностите, официално ще бъдат уточнени на ниво "европейски посланици" утре, 1 юни - това заяви председателят на Европейския съвет Шарл Мишел.
"България ще ползва руски петрол до края на 2024. Изключението за страната ни вече е факт и ще бъде подробно записано в детайлното заключение от заседанието на Европейския съвет, което ще бъде публикувано след 2-3 дни", заяви тогава Петков.
Още: ЕС с шести пакет санкции срещу Русия, ето какво ще засегне той
Петролното ембарго е ключова мярка от шестия пакет санкции на ЕС срещу Русия. Той предвижда разширяване на черния списък до около 60 лица, включително главата на Руската православна църква патриарх Кирил, а също и изключването на три руски банки от международната финансова система СУИФТ, включително основната финансова институция на страната - "Сбербанк". Идеята за този нов пакет датира още от средата на април, но Унгария блокира преговорите.
Сега посланиците на 27-те държави-членки ще трябва да се съберат на нова среща, за да преодолеят ветото.
Още по темата Украйна - четете тук.