Достъпът на Великобритания до европейския единен пазар ще е възможен, само ако има гаранции за свободното движение на работна сила, граждани и капитали. Това заяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск след срещата на върха на ЕС, която беше проведена без Великобритания, предаде БГНЕС.
„Лидерите заявиха ясно днес, че достъпът до единния пазар изисква приемане на всички четири свободи, включително свободата на движение“, посочи Туск. „Няма да има единен пазар „а ла карт“, или по избор, допълни той
Туск също така посочи, че лидерите на 27-те страни от съюза са решили преговорите с Великобритания да не започнат преди Брюксел да получи официално уведомление за излизането на Лондон. „Ние потвърдихме, че процесът по излизане на Великобритания трябва да стане по установения ред. Няма да има никакви преговори, докато не има искане от Лондон за излизане“, посочи той.
По-рано британският премиер Дейвид Камерън заяви, че ще остави на своя наследник активирането на процедурата по излизането от съюза и това ще стане най-рано тази есен.
Туск също така посочи, че следващата среща на европейските лидери без Великобритания ще се състои на 16 септември в Братислава. Негова основна тема ще бъде излизането на Лондон от ЕС. „Това беше първа размяна (на коментари – бел. ред.), така че е прекалено рано да се вадят изводи. По тази причина ние започнахме политическите обсъждания с 27-те държави и ще се срещнем отново на 16 септември в Братислава, за да продължим нашите разговори“, допълни председателят на Европейския съвет.
Срещата ще се състои само дни след като управляващата във Великобритания Консервативна партия трябва да избере наследник на подалия оставка Камерън.
В своето изказване Туск допълни също, че миграцията на хора е станала една от главните причини за настоящата криза в Евросъюза. Въпросът с миграцията към ЕС и миграцията на работна сила в рамките на самата организация са станали причини за британската кампания за „Брекзит“, заяви той.
Туск наблегна и на това, че по време на днешната „спокойна и сериозна“ дискусия лидерите са се съгласили, че се намират в „сериозен момент в нашата обща история“. „Едно нещо е ясно от нашия дебат. Лидерите са напълно решени да останат обединени“, допълни той.