Турция може да одобри кандидатурата на Швеция за членство в НАТО преди срещата на върха на Алианса в литовската столица Вилнюс, планирана за 11-12 юли 2023 г.
Още: В Хърватия започват бойкот и на банките, и на мобилните оператори?
Това обяви турският външен министър Мевлют Чавушоглу дни след като стана ясно, че Анкара е готова да вдигне ветото над Финландия, но не и над скандинавската ѝ съседка.
#Turkey may approve #Sweden's application for #NATO membership before the alliance's July summit in #Vilnius, Turkish Foreign Minister #Cavusoglu said.
— NEXTA (@nexta_tv) March 20, 2023
He stated that #Turkey's approval of Sweden's NATO membership bid depends on #Stockholm. pic.twitter.com/3cu1bT4j3L
Още: Дежавю: Роджър Уотърс ще изнесе доклад на Съвета за сигурност на ООН
Още: Гърция ще подкрепи бизнеса на засегнатите от земетресенията острови
Протоколът за присъединяване на Финландия към НАТО е внесен в председателството на Великото национално събрание (парламента) на Турция и ратификацията му скоро ще бъде разгледана.
Преди дни турският президент Реджеп Ердоган каза, че Швеция не е изпълнила поетите ангажименти спрямо Турция и затова парламентът в Анкара няма да гласува по кандидатурата на Стокхолм за НАТО „засега“.
Още: Трус с магнитуд 4,8 в Източна Турция
Влизането на скандинавските държави в Алианса трябва да бъде одобрено от всички 30 негови членове. Процесът обаче бе блокиран от Турция и Унгария – само техните парламенти не са се задействали.
Разговорите за членството на двете страни бяха прекъснати през януари след протест на Анкара срещу изгарянето на Корана в Стокхолм от страна на датския екстремист Расмус Палудан. През март преговорите бяха възобновени. Още преди седмици обаче президентът Реджеп Ердоган посочи, че ще одобри за членство в НАТО само Финландия.
Още: Сириец нападна с нож минувачи в Австрия, има жертви (СНИМКА)
Още: Снежна буря в Швеция предизвика невиждани верижни катастрофи (СНИМКИ)
Миналата година Швеция и Финландия подадоха молба за присъединяване към трансатлантическия отбранителен пакт след нахлуването на Русия в Украйна, но се сблъскаха с неочаквани възражения от страна на Турция. Анкара твърди, че Стокхолм е укривал хора, които турските власти смятат за членове на терористични групировки. Става въпрос за членове на Кюрдската работническа партия (ПКК).
Швеция дори внесе нов законопроект за борба с тероризма - с надеждата да убеди Турция да вдигне ветото. Наскоро Стокхолм заяви, че най-вероятно Хелзинки ще се отдели от Швеция и Финландия ще влезе първа в НАТО.