Украйна е получила първите си 10 западни изтребителя F-16 в последния ден на юли - година след като администрацията на американския президент Джо Байдън най-накрая даде зелена светлина на по-активните си европейски съюзници да ги изпратят, съобщава The Economist.
Общо Украйна трябва да получи 79 самолета F-16 от своите съюзници. От тях 20 трябва да пристигнат до края на 2024 г. Всички останали ще бъдат получени от Киев на партиди през 2025 г., отбелязва британското издание.
Още: Русия планира да отвлече F-16 чрез огромен подкуп: Два сценария според военен анализатор (ВИДЕО)
Причините за голямото забавяне
Журналистите цитират и Бен Ходжис, бивш командващ силите на САЩ в Европа, отчитайки, че той е разочарован от това колко време е отнело доставянето на самолетите в Украйна. Според него една от причините за забавянето на достатъчен брой F-16 е "жалкият недостиг на места за обучение на украинските пилоти".
Сред другите причини са езиковата бариера и изграждането на инфраструктура за приемане на западните изтребители - F-16 изискват различна поддръжка от съветските си аналози.
Скритите F-16
"Приближаващите се самолети са приоритетна цел за руснаците", казва Нико Ланге - бивш началник на щаба на германското министерство на отбраната. Ето защо те са разположени с голяма секретност, в разпръснати бази с подземни или защитени укрития, заедно с примамки. Но подобно разпръскване усложнява логистиката - необходими са повече хора и повече резервни части", обяснява The Economist.
Още: Невъзможното стана възможно: Украйна получи изтребители F-16
В края на юли беше съобщено, че Украйна е получила първите си изтребители F-16 - говореше се само, че шест самолета са били прехвърлени от Нидерландия. Според The Telegraph те вече са летели в украинското небе като противовъздушна отбрана.
Снимка: Getty Images
Готови ли са F-16 за редовни мисии?
Според главния редактор на специализираното издание Defense Express Олег Катков през следващите години Украйна няма да разполага с достатъчно F-16, цитира думите му агенция УНИАН. Според него проблемът е не само в това откъде да се вземат нужните 128 самолета, но и в липсата на пилоти и летища, на които да се разположат изтребителите.
Междувременно Институтът за изучаване на войната (американският мозъчен тръст ISW) съобщи, че Украйна все още няма да може да интегрира F-16 в редовни мисии. Причината е, че страната се нуждае от повече самолети, за да осъществи плановете си.
Още: Бъдещето на F-16 в Украйна: The Washington Post с мрачна картина