Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Технологична война на дронове: Предимствата и недостатъците на Русия и Украйна

13 март 2024, 10:24 часа • 3360 прочитания

Отдавна е ясно, че дроновете са бъдещето на военните действия, а във войната в Украйна те са и настоящето. Защитаващата се страна и агресорът водят технологична битка, като руските и украинските сили имат различни предимства и недостатъци едни спрямо други във възможностите си за водене на електронна война.

Според The New York Times руснаците разполагат с повече оборудване, но способностите им са разпределени неравномерно по протежение на фронта. Освен това руските бронирани машини са уязвими за ударите на украинските дронове поради липсата на монтирано оборудване за електронна война.

Още: Путин го заболя: Русия разтяга локуми за атаките на "руските доброволци" (ВИДЕО)

Руската стратегия и възможности

Руската отбранителна индустриална база е възприела подход "отгоре надолу" към производството на дронове със силен военен надзор, който е направил безпилотните им машини предсказуеми и лишени от разнообразие, пише NYT. Именно тази липса на разнообразие е улеснила руските части да координират траекториите на полетите на своите дронове и заглушителите, така че да могат да заглушават украинските безпилотни машини, без да заглушават своите собствени.

Ефективността на руските системи за противовъздушна отбрана е непостоянна по целия фронт. Руските военни блогъри редовно се оплакват от липсата на системи за ПВО - например на левия бряг на река Днепър в Херсонска област. Също така наскоро критикуваха руското военно командване, че не е оборудвало правилно силите с дронове и с ПВО след неуспешното механизирано нападение край Новомихайловка в Донецка област, отбелязва в днешния си анализ американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW).

Още: Руснаците разрушиха с дронове блок в Суми, има жертви (СНИМКИ)

Снимка: Getty Images

Предимствата на Украйна

NYT отбелязва, че от друга страна, украинската отбранителна индустриална база е позволила на невоенни компании да финансират и доставят безпилотни самолети на армията, което пък дава възможност на операторите на дронове да тестват различни технологии, процеси на снабдяване и бойни мисии на фронта.

Към октомври 2023 г. Украйна има над 200 компании, повечето от които са частна собственост, произвеждащи различни дронове за украинската армия.

Още: Инструкторите ни могат да станат мишени за Русия, алармират в Чехия

Украински сержант, командващ взвод безпилотни самолети, заявява, че украинските и руските сили участват в "постоянна надпревара във въоръжаването", в която едната страна подобрява технологиите си, принуждавайки другата да намери нов начин за борба с това подобрение.

Още: Руска петролна рафинерия пак гори: Отново добро утро за Путин с дронове от Украйна (ВИДЕО)

Депутатът от Думата (руския парламент) Андрей Медведев наскоро заяви, че Русия е избрала масовото производство на безпилотни летателни апарати, което води до голям брой машини, на които им липсват необходимите технологични адаптации, за да се конкурират с украинските дронове.

Възможностите на Украйна и Русия вероятно ще варират в пространството и във времето - малко вероятно е едната страна да получи решаващо предимство по цялата фронтова линия или постоянно в един сектор на фронта.

Още: Путин обяви: Русия е готова за ядрена война

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес