Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Съгласие в ЕС как ще се изплащат 50-те млрд. евро на Украйна и за какво отиват

06 февруари 2024, 09:35 часа • 5530 прочитания

Европейският парламент и Съветът на ЕС са сключили предварително споразумение по механизма за Украйна в размер на 50 млрд. евро (за 4 години), съобщи пресслужбата на Съвета на 6 февруари.

Още: Над 2000 уязвими семейства в Кипър ще получат пакети с основни храни за Коледа

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 18.12.24 - Трето денонощие руснаци и севернокорейци атакуват в Курск

След месеци на наложени ограничения от страна на Унгария европейските лидери се споразумяха за четиригодишното финансиране за Киев по време на срещата на върха на 1 февруари. Тогава унгарският премиер Виктор Орбан вдигна ветото си.

Още: Има сделка: ЕС отпуска 50 млрд. евро на Украйна, Орбан вдигна ветото

Колко от парите са заеми и колко - грантове?

Сумата, която е част от по-широкия бюджет на ЕС - Многогодишната финансова рамка (МФР), - е разпределена по този начин: 33 млрд. евро под формата на заеми и 17 млрд. евро безвъзмездни средства.

Още: Брюксел с нов призив към Скопие да включи българите в конституцията си

Още: Разследват евентуално отравяне на майката на руски опозиционер

"ЕС е готов да подкрепя Украйна толкова дълго, колкото е необходимо. Механизмът за Украйна ще ни позволи да насочим последователна и предвидима подкрепа към Украйна, за да помогнем на нейния народ да възстанови страната си в условията на безпрецедентни предизвикателства, породени от агресивната война на Русия", заяви белгийският министър на финансите Винсент ван Петегем, чиято страна в момента председателства Съвета на ЕС.

Снимка: iStock

Авансово плащане

Според прессъобщението на Съвета - Украйна може да поиска авансово плащане в размер до 7% от механизма.

Още: "Как ще окаже натиск върху Путин? С шега, с усмивка ли?": Зеленски отвърна на Орбан (ВИДЕО)

Още: Екокатастрофа: Доброволци почистват с подръчни материали мазута след потъването на танкери в Русия (СНИМКИ)

Значителна част от сумата ще бъде предназначена за зелени инвестиции, а друга част ще се запази за малкия и средния бизнес. Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен обяви, че Брюксел е готов да направи първо плащане от 50-те млрд. евро през март 2024 година.

Парите не са насочени към закупуване на оръжия, което трябва да стане от друг механизъм на ЕС, предвиждащ плащания от общо 20 млрд. евро за 4 години. Германия обаче е недоволна от инструмента, твърди Financial Times: Германия срещу България и други страни: Давате старо оръжие на Украйна и вземате пари от ЕС, а ние?

Реформи и модернизация

Един от необходимите стълбове за прилагането на инструмента за помощ на Украйна беше Планът за Украйна - изготвено от Киев предложение за реформи и усилия за възстановяване. Украинското правителство представи плана си за одобрение от Европейската комисия в края на декември 2023 г. Изпълнението му ще бъде наблюдавано изкъсо от ЕС.

"Същевременно подкрепата ще помогне на Украйна да продължи реформите и усилията за модернизация, необходими за напредъка ѝ по пътя към бъдещо членство в ЕС", добави Ван Петегем.

Европейският съвет постигна съгласие да започне преговори за присъединяване с Украйна по време на срещата на върха на ЕС през декември 2023 г. Това е още една важна стъпка към пълноправно членство в блока.

Още: Русия се нахвърли върху Авдеевка, отправи куп заплахи към Запада (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес