Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Стратфор": Русия ще се разпадне до 2025 г., а САЩ работи за това и чрез България

24 февруари 2015, 13:54 часа • 84207 прочитания

След десет години Руската федерация няма да бъде това, което познаваме днес. Там ще тече процес на разпадане заради невъзможността на Москва да изгради силна икономика, с чиято помощ да поддържа стабилна институционална връзка с различните региони на огромната територия, която влиза в състава на Русия. Това твърди в своята десетгодишна прогноза американската агенция „Стратфор”.

Същевременно американските анализатори считат, че до 2025 година нещата за САЩ няма да се променят и Съединените щати ще си останат в центъра на системата на международните отношения. Най-голямото предимство на САЩ е географското положение, изтъкват от „Стратфор”.

За ЕС прогнозата гласи, че и в следващите десет години няма да бъде решен най-големият проблем – този със свободната търговия, който създава различни като степен на развитие две големи области на Стария континент. Едната е тази на средиземноморските държави, а другата – на Германия и северните икономики.

За Близкия изток и Северна Африка „Стратфор” прогнозата е за продължаващ разпад на държавността, а по отношение на Китай предвиждането е за социални и политически препятствия поради модела на икономиката, който залага изключително на потреблението на Европа и САЩ.

Русия

Основният проблем на Русия е, че приходите на държавата отиват първо в Москва и чак след това се разпределят към регионалните центрове. Това води до големи разлики по отношение на ресурсите и точно този съветски модел предвещава събития в периода 2015 – 2025 година, каквито светът видя в СССР в периода 1980-2000 година, счита „Стратфор”.

Исторически Русия решава такива икономически проблеми с помощта на тайните служби, но сега ФСБ е отслабена, защото ръководството ѝ пряко е намесено в икономическите процеси в Руската федерация. Без способността на ФСБ да наложи контрол, разпадът на Руската федерация е много вероятен, смятат американските анализатори.

Процесите в Русия ще бъдат използвани от Полша, Румъния и Унгария, които ще искат да си върнат региони, поставени под руската шапка на влияние през вековете, но които трите държави считат за свои. Будапеща, Букурещ и Варшава ще работят да привлекат в своята орбита Украйна и Беларус. Финладия ще иска да си върне изцяло региона Карелия. Русия ще изтърве контрола над Северен Кавказ и Централна Азия, смята „Стратфор”.

Американските анализатори са най-разтревожени от това какво ще стане с ядрените оръжия, които сега има Русия и ако има разпад на Руската федерация, кой ще сложи ръка на редица ядрени ракети, разположени в периферията. „САЩ ще трябва да намери или военно решение, или да „създаде” стабилно правителство, което с икономически методи да удържи държавническия контрол и да не позволи екстремисти да се сдобият с ядрено оръжие”, гласи заключението на „Стартфор”.

Всичко ли е загубено за Русия – не, твърди „Стратфор”. Ако Русия проведе успешна експанизонистична политика в икономическо, политическо и дори военно естество, разпад на Руската федерация няма да има. Затова и САЩ опитват да правят съюзи и извън самото НАТО – от прибалтийските държави до България, привличайки в своя орбита колкото се може повече държави. Вашингтон ще опита да привлече и Турция, и дори Азербайджан. В тези държави ще бъдат разположени американски военни части – толкова големи, колкото Вашингтон счита за необходими заради степента на заплаха за американските интереси, смята „Стратфор”.

САЩ

Като най-голямо предимство за Съединените щати се сочи липсата на зависимост от износа. Само 5% от БВП на САЩ е „податлив на капризите на световното потребление”. Съединените щати изнасят едва 9% от своя БВП зад граница и 40% от този износ е за Канада и Мексико. Като предимство се сочи и фактът, че САЩ се обърна към шистовия газ, което предотвратява тотална блокада на американската икономика, подобна на тази от 1973 година, когато имаше ембарго на износа на арабски петрол за Америка.

САЩ спечели и от световната финансова криза. Капиталите на Китай, Русия и ЕС са вложени масово в американски съкровищни бонове, посочва „Статфор”. Невъзможно е Китай да изтегли рязко и внезапно вложеното в американски книжа, смятат американските анализатори, които залагат на постепенно изтегляне заради забавянето на икономическия ръст на Китай, но считат, че вътрешните инвестиции в САЩ ще растат.

По отношение на външната политика на Вашингтон „Стартфор” припомня, че се действа така, както от Втората световна война насам. Когато се появи опасност германския капитал и човешкия ресурс на Русия да формират хегемон в Европа, който да съперничи на САЩ, Вашингтон прави стратегически съюзи и се намесва, за да спре процесите.

Не всичко за САЩ обаче е розово. „Стратфор” напомня, че на 50 години в САЩ идва криза и моментът за такава ще дойде след 2025 година. Този път това ще е кризата на средната класа. И проблемът е, че тази класа не може да задържи стандарта си на живот, отговарящ на термина „средна класа”. В момента средният доход е около 50 хил. долара, което позволява да се купи скромна къща и да живее извън пренаселените градове, в по-спокойните предградия. Пред този стандарт има два проблема – първо, липсата на възможност да се купи къща за децата и второ – преструктурирането на американските корпорации, което подобрява продуктивността, но оставя без работа и без сигурност на трудовия пазар точно средната класа. Засега този процес не се превръща в политическа криза, но ще стане такава в периода 2028 – 2032 година, предрича „Стратфор”.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес