Социален експеримент, публикуван в популярния по целия свят сайт за видеообмен Youtube, разкрива, че медийната пропаганда е основната причина за предразсъдъците, които хората от руски етнически произход изпитват към своите съграждани от района на Кавказ, както и за цялостното им негативно отношение към тях.
Няма съмнение, че сред съвременните руснаци съществува стереотип, според който произхождащите от кавказките области и републики в състава на Руската федерация са агресивно настроени хора, които са виновни за повечето беди и престъпления в постсъветското общество.
Враждебното отношение към чеченците, ингушетите, черкезите и другите кавказки етноси се изостри значително напоследък, вероятно вследствие от дългогодишните военни действия в тази част от Руската федерация, както и поради честите терористични актове на територията на страната, които се извършват предимно от чеченски екстремисти. Последните такива атентати, при които загинаха десетки невинни граждани, бяха в Волгоград и се състояха в края на 2013 г., непосредствено преди новогодишните празници и Рождество.
Авторите на проекта „Ракамакафо“ анкетират московчани, питайки ги дали са добре запознати с няколко нашумели в медийното пространство инциденти, в които виновниците са хора от кавказки произход.
Всичките участници в експеримента отговарят положително. Предвид това, че те се сещат дори и за детайли от конкретните инциденти, няма съмнение, че медиите са информирали обществото за всяка подробност от тях.
След това на анкетираните им се разказват героичните истории на хора от кавказки произход, които са спасили човешки животи (на хора със славянска външност). Но никой от участниците в анкетата не се сеща за случаите, в които кавказци са извършили добри дела, тъй като те или изобщо не са били отразени в медиите, или за тях е съобщено без да се набляга върху извършеното така яростно, както когато делото е негативно.
„Ние искаме да апелираме към всички: представете си колко хубаво би било всичко, ако променим нашите заключения за хората от друга националност или етнически произход, съобразявайки ги спрямо нашия личен опит, а не спрямо това, което ни показват средствата за масова информация. Толкова е тъжно, че повечето телевизионни канали и вестници създават този тип обществено мислене, гонейки рейтинг, скандали и интриги“, казват авторите, след като вече успешно са провели експеримента.
Има добри и лоши хора сред представителите на всеки един етнос“, е заключителното послание на екипа, провел социалния експеримент.
Използван източник: Rakamakafo – Youtube.
Автор: Теодор Спасов