Правителството на Полша, което наскоро въведе почти пълна забрана на абортите, е изправено пред нов скандал: опозицията и правозащитниците в страната обвиняват властите, че са създали "регистър на бременностите" и неправомерно събират данни за пациенти в лечебните заведения. Правителството отрича обвиненията, съобщава БГНЕС.
Още: В Хърватия започват бойкот и на банките, и на мобилните оператори?
В петък полският министър на здравеопазването Адам Неджелски подписа указ за разширяване на обема информация за пациентите, съхранявана в централните бази данни, и тя вече включва данни за кръвна група, алергии и бременност.
Представителят на полското министерство на здравеопазването Войцех Андрусевич твърди, че решението отговаря на препоръките на Европейския съюз (с цел пациентите да могат да получават същата медицинска помощ в други страни от ЕС), и че само лекарите ще имат достъп до данните.
"Никой в Полша не създава регистър на бременността", каза Андрусевич пред полската телевизия.
Още: Дежавю: Роджър Уотърс ще изнесе доклад на Съвета за сигурност на ООН
Още: Гърция ще подкрепи бизнеса на засегнатите от земетресенията острови
Правозащитници и опозиционни политици обаче твърдят, че новото решение на полското правителство ще означава още по-голям контрол върху репродуктивното здраве на жените на фона на почти пълната забрана на абортите. Те твърдят, че полската полиция ще може да използва събраните данни срещу жени, чиято бременност е била прекъсната дори в случай на спонтанен аборт, или да проследява тези, които поръчват незаконни противозачатъчни хапчета.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Ръководителят на движението "Стачка на жените" Марта Лемпарт смята, че полските власти също ще могат да разкрият здравни данни, за да дискредитират неудобни за властта хора. През 2020 г. полските държавни медии съобщиха, че Лемпарт е дала положителна проба за Ковид преди тя самата да е получила резултата.
През октомври 2020 г. Конституционният съд на Полша постанови, че абортът поради увреждане на плода е противоконституционен, като с това създаде правна рамка, равносилна на почти пълна забрана на абортите в страната. Това решение предизвика масови протести в страната, особено след няколко смъртни случая на бременни жени.
През декември 2021 г. в Сейма се проведе дебат по т. нар. граждански законопроект, който предлага напълно да се забранят абортите, да се приравнят с убийство и да се накажат с ефективно лишаване от свобода.
Още: Сириец нападна с нож минувачи в Австрия, има жертви (СНИМКА)
Още: Снежна буря в Швеция предизвика невиждани верижни катастрофи (СНИМКИ)
Обрат: Разрешиха аборт по медицински причини в Полша