Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Синовете на руския елит - защо не се бият в Украйна

25 април 2023, 20:44 часа • 6577 прочитания

Синът на Дмитрий Песков, прессекретаря на руския президент, е служил в редиците на частната армия "Вагнер" - както неочаквано призна на 21 април шефът на групировката Евгений Пригожин. Николай Чоулз (както е фамилията на втория му баща) работил точно като всички останали, каза още Пригожин. На когото при това самият Песков се бил обадил с молба да вземе сина му през лятото на 2022 година. После на сина на Песков са били изготвени фалшиви документи с друга фамилия, съгласно които той половин година е служил във войната в Украйна.

Бил ли е Песков на война?

Чоулз твърди, че дори бил получил медал за бойните си подвизи в Украйна. Но много журналисти се съмняват, че синът на Песков е служил в армията. Единственото потвърждение е видео на известния прокремълски телевизионен водещ Владимир Соловьов от януари т.г., в което той разговаря с "човек от град Чебоксари" за службата във "Вагнер". А сега Соловьов нарича записа "ексклузивни кадри с Николай Песков на фронта".

Твърденията на пропагандиста и на самия Чоулз обаче почти не се покриват с други информации. Във времето, в което Чоулз би трябвало да е бил на фронта, на неговата кола Тесла Х са издадени две глоби – на 24 юли и на шести ноември 2022 година. Освен това анонимният канал в Телеграм ВЧК-ОГПУ разговарял с познати на сина на Песков, които твърдят, че той никъде не се е губил за дълго време. Артилеристите от "Вагнер" също не са виждали Чоулз.

За синовете на Пригожин и Кадиров

Да се види син на някого от руската управляваща върхушка на фронта е изключително голяма рядкост. Войната в Украйна продължава повече от година, но няма достоверни съобщения за това, че някой от големците е изпращал децата си да воюват. Нежеланието на руските пропагандисти на войната да изпращат децата си на смърт бе разкрито в телефонни разговори от сътрудниците на Алексей Навални.

Но всъщност не всички известни фигури избягват да изпращат синовете си на фронта. Синът на шефа на "Вагнер" – Павел Пригожин, още на 18 години бил изкарал казармата, по думите на баща му, след което започнал да обикаля по "горещите точки" заедно с групировката. "Да, той участва в специалната военна операция, но не смятам, че е необходимо да разкривам подробности за задачите, които изпълнява. Елате в Донбас и го питайте него", казва Пригожин.

Чеченският лидер Рамзан Кадиров също е изпращал децата си в зоните на бойните действия. 16-годишният Ахмат, 15-годишният Ели и 14-годишният Адам заедно със сестра си, 23-годишната министърка на културата на републиката Айшат Кадирова, са били в т.нар. "Донецка народна република" (ДНР) през октомври миналата година. Чеченският лидер твърди и, че непълнолетните му синове са участвали в реални военни сблъсъци. Той привежда като доказателство видео, на което Ахмат, Ели и Адам стрелятот окоп с автомати и гранатомети. Но на видеото не се виждат нито противници, нито каквито и да било признаци на реална война.

Войната подминава децата на известните

Повечето пропагандисти в Русия обаче не се стремят да изпращат децата си на фронта даже след обявяването на частичната мобилизация. Синовете на най-известния кремълски рупор Владимир Соловьов например водят най-типичния за този социален слой живот. Докато на екрана баща им призовава към всеобща мобилизация, 34-годишният Александър и 21-годишният Даниил си имат собствени занимания – единият е завършил в Лондон и сега пише сценарии за рекламите на големи компании и банки, а по-малкият син също е в британската столица, където работи като модел.

Не е на фронта и 41-годишният Андрей, синът на секретаря на Съвета за сигурност на Руската федерация Николай Патрушев – той продължава да си работи в нефтения бизнес.

Набират бойци предимно от провинцията

Тоест, дори историята със сина на Песков да е правдива, случаите на участие на децата на високопоставени руски чиновници или пропагнадисти в бойни действия в Украйна са единици. Както показва статистиката, на фронта се изпращат предимно мъже от провинцията, а Москва и Санкт Петербург, въпреки огромното си население, остават на опашката по брой на жертвите.

 

Източник: Дойче веле

Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес