Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ще ни даде ли изкуственият интелект живот след смъртта?

05 юли 2021, 10:58 часа • 1914 прочитания

Експерти проучват начините, по които изкуственият интелект (ИИ) може да ни даде определено дигитално безсмъртие, запазвайки личността на мъртвите във виртуалния свят и позволявайки им да се развиват.

Представете си Ейбрахам Линкълн все още да може да се обърне към Конгреса днес или да можете да слушате на живо съветите на прабаба си или нейните истории от тогавашното време.

Многобройни стартъп компании предвиждат повишено търсене на дигитални хора, които вече са на пазара, като Replika, приложение, което се научава да репликира във форма на чат бот, или HereAfter AI, което улавя и използва житейски истории на хората, за да създава аудиореплики. Чат ботът е компютърна програма (бот), която автоматизира определени задачи, обикновено чрез чат с потребител.

ИИ като ключов фактор

Microsoft Corp. наскоро патентова метод за използване на чат ботове за възпроизвеждане на исторически личности и живи хора, но говорител на компанията заяви, че засега не планират да го използват.

Дигиталните хора могат да приемат много форми, от чат ботове и роботи аниматори до движещи се проекции, които жестикулират и говорят като реални хора. „Изкуственият интелект (ИИ) обикновено е ключов фактор за изграждането им и им позволява да взаимодействат с хората“, пише „Уолстрийт Джърнал“.

Според патентът Microsoft чат ботът използва данни от социалните медии, гласови записи и снимки", за да даде възможност на чат бота да говори и да комуникира в рамките на характера на човек. Това лице, посочва патентът, „може да съответства на минало или настоящо образувание (или неговата версия), като например наш приятел, роднина, познат, знаменитост, измислен герой, историческа фигура“. Освен това патентът описва как чат ботът може да имитира гласа на човек и да комуникира, използвайки двуизмерни или триизмерни изображения, за да създаде по-реалистичен разговор.

Дигитално безсмъртие

С развитието на дигиталните хора те могат да започнат да учат и да се развиват след времето на смъртта на оригинала, като се адаптират към новите разработки. Това ще им даде един вид дигитално безсмъртие - което не само би запазило характера на човека, но ще му позволи да продължи да живее и да се развива във виртуална форма.

Технологиите чрез филми и фотографии отдавна ни позволяват да съхраняваме спомени за хора дори след смъртта им. Но с новите инструменти предлагаме интерактивни решения, включително запаметени мрежови акаунти, гласови ботове и дори хуманоидни роботи. Такива "безсмъртни" лица могат да продължат да общуват със семейството, приятелите и потомството си дълго след смъртта и да информират за исторически и генеалогични изследвания. Те биха могли да се използват и на космически кораби за дълги пътувания.

Съществуващите хора биха могли да използват своите дигитални копия чрез имейл, за да извършват работа или да поемат част от тежестта, докато сте на почивка.

Всичко има своя минус

Както при много научно-фантастични визии за бъдещето, и тук концепцията за виртуална и безсмъртна идентичност има недостатъци.

Виртуалните лица са фундаментално несъвършени, защото обикновено се основават на фрагменти от личността; като нашата реч, писания, публикуване в социалните мрежи и други фактори, които не изобразяват непременно същността на самия човек. Освен това дигиталната личност, изградена чрез ИИ, няма съзнание.

Един ден обществото може да се изправи пред проблеми като този кой да притежава аватара на починал човек и доходите, които може да генерира. Ще бъде зададен и въпросът дали виртуалните лица трябва да имат собствени права? И означава ли съществуването им, че хората не могат да оплакват напълно загубата на приятели и роднини?

Дигиталните лица също могат да бъдат създадени без знанието или разрешението на оригиналната личност, при условие че има достатъчно данни публично достояние, за да се създаде ИИ модел, който го имитира. Исторически фигури могат да бъдат възкресени, харесва ли ни или не.

Въпрос за далечното бъдеще?

Добрите реплики на известни личности или политици могат да окажат влияние върху бъдещи социални събития, но вероятно ще отнеме много време, за да излязат наистина надеждни дигитални хора на сцената.

Експертът по образование Маги Савин-Баден от университета в Уорчестър създаде собствена анимирана глава в чат бот миналата година. Тя помоли хората в нейната професионална среда, които не я познаваха лично, да общуват първо с нейната реплика и след това с нея. Но мнозина веднага видяха недостатъци в дигиталната личност.

"Казаха, че някои части приличат на мен, докато други са напълно различни", каза Савин-Баден.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес