За повреда в тръбопроводите за внос на втечнен природен газ в Германия съобщиха местните власти на 4 януари. Става въпрос за проекта в северната част на страната, където се монтират нови тръби за доставка на втечнено синьо гориво (LNG) за заместник на руския газ.
Още: "Това е дъното": Износът на руски газ се срина до нивата от 80-те
Три дупки
Неизвестни саботьори са направили дупки с диаметър 1 сантиметър на поне три места в тръбите на 55-километровия газопровод между окръзите Дитмаршен и Пинеберг в Шлезвиг-Холщайн. Сега строителството изостава от графика.
Someone has damaged pipes for importing liquefied natural gas in Germany
— NEXTA (@nexta_tv) January 5, 2024
New pipes have started to be installed in the north of the country to supply liquefied gas instead of Russian gas, Bild reports.
Unknown saboteurs made three holes 1 centimeter in diameter in the pipes.… pic.twitter.com/hdWppnlicO
Федералната агенция за сигурност разследва подозрение за противоконституционен саботаж - нападение срещу изграждането на новия газопровод за втечнен природен газ от Брунсбютел до Хетлинген, съобщи Bild.
Държавната криминална полиция (LKA) в Кил е потвърдила, че строителната компания се е свързала с местното МВР още през ноември за нанесените щети. Линията все още не е била в експлоатация.
Още: Германия осъди новите руски атаки в Украйна, но не дава ракети "Таурус"
Федералната прокуратура в Карлсруе вече е поела случая. Прокурор Инес Петерсон потвърждава пред немското издание, че разследването е започнало поради "първоначално подозрение за противоконституционен саботаж" (член 88, параграф 1 от Наказателния кодекс).
Първоначално е било планирано газопроводът за втечнен природен газ да бъде пуснат в експлоатация в края на миналата година. Към момента не е известно дали това се е провалило поради саботаж или други причини.
Още: Германия с нов пакет военна помощ за Украйна, вижте какво съдържа той
Саботаж на критична инфраструктура
Германия иска да замени липсващите доставки на руски газ с внос на втечнен природен газ.
Важни енергийни трасета като Северногерманския газопровод, по който втечненият природен газ (LNG) се транспортира от терминал в Северно море към вътрешността на страната, се считат за т.нар. критична инфраструктура.
Актовете на саботаж върху такава инфраструктура могат да попаднат в юрисдикцията на Федералната прокуратура. Органът по сигурността разследва нападенията срещу тръбопроводите на "Северен поток" по дъното на Балтийско море вече повече от година. Все още не е ясно кой стои зад няколкото експлозии, които повредиха двете тръби на "Северен поток" през септември 2022 г.
Още: Кой взриви "Северен поток": На фокус излезе конкретен украински офицер