Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Саботаж: Пробиха тръбопроводите, заменящи руския газ в Германия (СНИМКИ)

05 януари 2024, 13:10 часа • 3084 прочитания

За повреда в тръбопроводите за внос на втечнен природен газ в Германия съобщиха местните власти на 4 януари. Става въпрос за проекта в северната част на страната, където се монтират нови тръби за доставка на втечнено синьо гориво (LNG) за заместник на руския газ.

Още: "Това е дъното": Износът на руски газ се срина до нивата от 80-те

Три дупки

Неизвестни саботьори са направили дупки с диаметър 1 сантиметър на поне три места в тръбите на 55-километровия газопровод между окръзите Дитмаршен и Пинеберг в Шлезвиг-Холщайн. Сега строителството изостава от графика.

Федералната агенция за сигурност разследва подозрение за противоконституционен саботаж - нападение срещу изграждането на новия газопровод за втечнен природен газ от Брунсбютел до Хетлинген, съобщи Bild.

Държавната криминална полиция (LKA) в Кил е потвърдила, че строителната компания се е свързала с местното МВР още през ноември за нанесените щети. Линията все още не е била в експлоатация.

Още: Германия осъди новите руски атаки в Украйна, но не дава ракети "Таурус"

Федералната прокуратура в Карлсруе вече е поела случая. Прокурор Инес Петерсон потвърждава пред немското издание, че разследването е започнало поради "първоначално подозрение за противоконституционен саботаж" (член 88, параграф 1 от Наказателния кодекс).

Първоначално е било планирано газопроводът за втечнен природен газ да бъде пуснат в експлоатация в края на миналата година. Към момента не е известно дали това се е провалило поради саботаж или други причини.

Още: Германия с нов пакет военна помощ за Украйна, вижте какво съдържа той

Саботаж на критична инфраструктура

Германия иска да замени липсващите доставки на руски газ с внос на втечнен природен газ.

Важни енергийни трасета като Северногерманския газопровод, по който втечненият природен газ (LNG) се транспортира от терминал в Северно море към вътрешността на страната, се считат за т.нар. критична инфраструктура.

Актовете на саботаж върху такава инфраструктура могат да попаднат в юрисдикцията на Федералната прокуратура. Органът по сигурността разследва нападенията срещу тръбопроводите на "Северен поток" по дъното на Балтийско море вече повече от година. Все още не е ясно кой стои зад няколкото експлозии, които повредиха двете тръби на "Северен поток" през септември 2022 г.

Още: Кой взриви "Северен поток": На фокус излезе конкретен украински офицер

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес