Руски танкер, превозващ 100 хиляди тона суров петрол, се е повредил в Бискайския залив, край бреговете на Франция. Корабът "Юнити", който плава под руски флаг и който е внесен в международен списък заради своите лоши технически показатели, вероятно ще бъде принуден да се върне обратно в Русия. Това съобщи ръководителят на Украинския институт за черноморски стратегически изследвания Андрий Клименко в публикация във Facebook, илюстрирайки съобщението със снимки на танкера и карта с маршрута му.
По думите му на 23 януари при силна буря корабът е спрял да се движи и сега вместо към индийското пристанище по местоназначение Мангалуру на брега на Арабско море, където е трябвало да пристигне, се е насочил обратно към Приморск, Ленинградска област - "точката", от която корабът е тръгнал с товара си на 16 януари.
Съобщава се, че наскоро танкерът е бил забелязан при пристанището на Брест, Франция, на разстояние 49 морски мили (90,75 км) на запад. Корабът се е движил със скорост от 11,85 км/ч или 2 пъти по-бавно от обичайното.
Още: Рязанската петролна рафинерия спря работа: Украинските дронове са нанесли сериозни щети (ВИДЕО)
Отбелязва се също, че корабът е построен през 2009 г. и е купен сравнително наскоро (през септември 2024 г.) от руската компания "Арго танкер груп" ООД, чийто офис се намира в Москва. Танкерът е включен в сивия списък на Tokyo MOU (Токийския международен меморандум на държавните органи за пристанищен контрол) заради недоброто му техническо състояние, посочва Клименко.
Още: Песков: Конфликтът в Украйна не зависи от цените на петрола
Припомняме, че в средата на декември миналата година два руски танкера от сенчестия флот на Русия, опитващ се да заобиколи наложените на Москва санкции, се повредиха при морска буря в Керченския проток в Черно море, тъй като не бяха пригодени за плаване в морски води, особено в зимния период. В резултат на това изляха в морето хиляди тонове петролни продукти, включително мазут, което доведе до истинска екологична катастрофа по руското черноморско крайбрежие. Основната част от изтеклия мазут е отложен в момента на морското дъно заради ниските все още температури, но според експерти при затопляне на времето той ще се издигне на повърхността, а щетите от това все още е трудно да се определи какви ще са.
Още: Индийските банки вече блокират плащанията за руски петрол