Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Русия праща танкове от музеите на фронта, ще й помогнат ли срещу дарените от Запада машини? (ВИДЕО)

09 май 2023, 07:30 часа • 19789 прочитания

Товарен влак, натоварен с цистерни, се носи под свежото пролетно слънце. „Уау“, казва жена, насочвайки телефона си с камера към конвоя. „Това е вторият влак, имаше такъв точно преди.“

Видеото, привидно заснето в края на март, показва транспортиране на стари съветски танкове някъде в Русия. Известно е, че Москва изважда по-старо военно оборудване от складовете си, за да ги използва във войната в Украйна, но този път е различно. Танковете са Т-55, модел, поръчан за първи път от Червената армия на Съветския съюз през 1948 г., малко след края на Втората световна война. Те са толкова стари, че можете да ги намерите в музеите.

„Това беше първият основен боен танк, използван от Съветския съюз в ерата на Студената война“, казва за CNN историкът Джон Дилейни, старши куратор в Имперския военен музей (IWM) в Дъксфорд, Кеймбридж, докато показва един на телевизията. „До този момент сте имали три много отличителни типа танкове, леки, средни и тежки, които са имали различни роли на бойното поле“, казва Дилейни. „От средата на 50-те години нататък имаше тази концепция, която се опитваше да създаде танк, който можеше да направи малко от всичко и който стана известен като основния боен танк“, уточнява експертът.

Анализ в Die Welt: НАТО с нова военна стратегия спрямо Русия

За Червената армия това е Т-55 и многобройните му варианти, които по-късно стават най- произвежданият танк в света с над 100 000 бройки. Евтин, надежден, лесен за използване и лесен за поддръжка, той беше военна опора от Египет през Китай до Судан, където все още се използват. Тези машини бяха използвани в Източна Европа за потушаване на въстания в страните от бившия Варшавски договор, търкалящи се по улиците на Унгария през 1956 г. и след това в Прага, столица на тогавашна Чехословакия, през 1968 г.

Но през следващите десетилетия, когато бяха разгърнати срещу танкове, произведени от Запада - в някои арабско-израелски конфликти, а след това във войната в Персийския залив, те не бяха достойни съперници. „По време на първата война в Персийския залив, през 1991 г., например, американските и британските танкове нокаутираха иракски Т-55 от 23 километра“, припомня Дилейни.

Моделът, който се намира в залата на сухопътните войски, е построен през 60-те години на миналия век и е принадлежал на източногерманската армия. Той е прибран от музея след обединението на Германия, когато Берлин предпочиташе стандартни версии на НАТО, като Leopard 1 и след това Leopard 2, каквито наскоро изпрати в Украйна. По времето, когато Русия започна да извежда от експлоатация собствените си Т-55 през 80-те години, все още имаше повече от 28 000 от тях, казва Дилейни, добавяйки, че те са по-скоро консервирани, отколкото бракувани. „Съветите никога не са изхвърляли нищо“, обясни той. „Вероятно има значителен брой от тях, които седят в навеси и чакат да бъдат преконфигурирани“, уточнява още експертът. Русия изглежда желае да направи точно това.

От склада до бойното поле

Сателитни изображения от Maxar Technologies показват, че Русия е извадила десетки танкове от складове в базата в Арсениев, в Далечния изток на Русия. Обществено достъпни снимки показват, че един от танковете, съхранявани в базата, е Т-55. „Те ще седят там десетилетие или повече“, казва Дилейни. „Те ще се нуждаят от значителна работа, за да ги върнат в добро работно състояние“, допълва той.

След като в социалните медии в края на март се появиха кадри от влак, пълен с танкове, Conflict Intelligence Team – екипна група от доброволци, използващи разузнаване с отворен код за разследване на конфликти в Украйна и Сирия, беше първият, който съобщи, че Т- 54/55 са извадени от склада в Арсениев. Тогава западни служители казаха на CNN през април, че са видели старият танк да изскача близо до фронтовата линия.

Пропука ли се руското разузнаване - всичко за дроновете, атакували Кремъл (ВИДЕО)

Русия не е потвърдила, че разполага Т-55 на фронтовата линия, а Министерството на отбраната в Москва не е отговорило на искането на CNN за коментар. Но през последните седмици прокремълски блогъри, които се славят с достоверна информация, споделят снимки, показващи тези танкове.

Базираният в Холандия уебсайт за разузнаване с отворен код Oryx твърди, че има визуални доказателства, че Русия е загубила повече от 1900 танка от началото на инвазията, което отговаря на близо две трети от първоначалния флот от около 3000 такива машини. Освен количеството, голям проблем е скоростта, с която руската армия ги губи.

„Като цяло Русия е загубила много оборудване, а е трудно да се създаде ново“, казва за CNN Робърт Лий, бивш американски морски пехотинец и старши сътрудник в базирания в САЩ Изследователски институт за външна политика. „Те произвеждат някои нови танкове – все още произвеждат Т-90, но в мащаба, от който се нуждаят, им трябва много повече оборудване, отколкото могат да произведат, така че разчитат на все по-стари танкове, за да компенсират“, добавя Лий.

САЩ ще бъдат принудени да изоставят Европа заради Китай: ЕС трябва да мисли за сигурността си сам

Тревър Тейлър, директор на Програмата за отбрана, индустрии и общество в Кралския институт на обединените служби, казва, че санкциите на Запада също забавят производството на оръжия в Русия. „Имаме множество доказателства, че руската индустрия, която получи достъп до западни технологии през 90-те години, наистина страда от ограниченията“, казва Тейлър. „Чуваме за това, че вадят чипове от пералните машини. Ако наистина правите това, тогава наистина очевидно сте в сериозни затруднения“, категоричен е експертът.

Лесни за използване от наборници

Лий следи руското нахлуване в Украйна от самото начало, използвайки технология с отворен код, за да събира информация за боевете в Украйна. Оттогава той е посетил фронтовата линия в Източна Украйна и тъй като Русия преминава в отбрана, битките танк срещу танк досега са били рядкост и той вярва, че използването на Т-55 ще бъде ограничено по обхват. „Някои от тези системи вероятно първоначално ще бъдат използвани в тилова зона“, каза той. „Така че не е задължително танковете да вървят напред, а по-скоро да стрелят от голямо разстояние.“, казва Дилейни. Според него, ако това е тяхната цел, то Т-55 все още може да се окаже полезен.

„Едно от нещата, за които очевидно можете да използвате този танк, ако се опитвате да избегнете директен сблъсък между танкове, е да ги вкопаете в отбранителни позиции, да поставите танка в ямата, така че да виждате само купола и тогава това може да се използва за защита на фронтова линия срещу контраатака“, каза той. „Ако сте били агресор във война и внезапно сте на път да преминете в отбрана, това би било ефективно за статични отбранителни позиции“, допълва експертът.

Историята на ПВО системата Patriot: В Украйна тя се изправя пред най-трудния си тест

Докато руските сили се подготвят да поемат тежестта на дългоочакваната, оборудвана от НАТО украинска контраофанзива, те трябва да разчитат на наборна армия, която е по-малко подготвена от тази на техния противник. А за недостатъчно обучените войници Т-55 осигурява нещо, което съвременните танкове не предоставят: лекота на използване.

„Ако имате много наборници, идващи във вашата армия, каквато е ситуацията в момента с руските сили, ще бъде по-лесно, по-бързо да обучите хората да ги използват, отколкото да използвате по-модерен модел“, казва Дилейни. Той уточнява, че Украйна също има в арсенала си версия на Т-55 – 28 високомодернизирани М-55, доставени от Словения .

Всичко зависи от Украйна

Докато Украйна се подготвя за очакваната си пролетна контраофанзива, Русия се окопава. Сателитни изображения разкриха обширните отбранителни линии, изградени от силите на Москва в регионите, които те продължават да окупират.

Робърт Лий вярва, че една успешна контраофанзива ще се сведе до това украинското разузнаване да намери идеалното място за пробиване. „Не е невъзможно, голяма част от изхода на офанзивата се свежда до това, Киев да намери слаби точки в отбранителната линия на руснаците“, казва той.

Хаос в Русия след Путин, мигрантски натиск в Европа, Китай като суперсила: Как вижда бъдещето Робърт Каплан?

Именно тук решителна роля би изиграло по-модерно оборудване на НАТО, с по-добра броня, по-голям обхват и по-голяма маневреност, което категорично превъзхожда много по-старата съветска техника. „Мисля, че изправени пред западните оръжия, руснаците трябва да очакват много тежки жертви, ако си мислят да продължат напред, използвайки системата Т-55“, казва Тейлър. „Ход на отчаяние е да използваш такива оръжия“, категоричен е той.

И въпреки че танковите битки са рядкост, Украйна има предимство, ако се случат. „Ако имате голяма открита страна и се биете в открит бой с бронирани танкове на огромни пространства, смятам, че руските Т-55 са в много неизгодно положение“, казва Дилейни. „Изправени един на един срещу Leopard или Challenger, руските машини ще губят всеки път“, прогнозира експертът.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес