Русия обвини Запада в "лицемерие" заради наложена блокада на предложен списък с химически вещества, които трябва да бъдат забранени, включително тези, които според Москва, са "Новичок" агенти, подобни на онези, използвани при миналогодишната химическа атака във Великобритания.
Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО) миналия месец се съгласи да забрани нервния агент "Новичок" от времето на съветската епоха, който беше използван в опита да бъде убит бившият руски шпионин Сергей Скрипал в английския град Солсбъри.
Тази седмица Москва искаше да добави още 14 химикали, които според нея също трябва да бъдат класифицирани като част от семейството на "Новичок" и с които западните страни експериментират, твърдят руснаците. 20 държави, включително Съединените щати, Великобритания и Канада, отхвърлиха предложението на Русия, като казаха, че химикалите в списъка на Москва не са с "прагове на токсичност", които следва да бъдат включени в списъка със забранени вещества, предаде БГНЕС.
След решението руският посланик в Хага Александър Шулгин заяви, че Запада е блокирал предложенията на Москва "защото те сами експериментират с тези вещества". "Ясно е, че Съединените щати, Обединеното кралство и техните съюзници от НАТО се противопоставят на предложението... защото правят изследвания на същите тези забранени химикали", каза Шулгин на пресконференция. "Набезите на Запада да обвинява Русия за това, че е единствената страна, която притежава "Новичок", са част от план за "създаване на образа на държава измамник. Това е лицемерие", добави той.
Посланикът на Канада в ОЗХО Сабине Ноелке заяви, че Русия е постигнала своя собствена цел, като не е оттеглила групата химикали от списък за по-нататъшни изследвания. Друг западен официален представител, поискал анонимност, добави: "Ако бяха направили това, ние щяхме да подкрепим останалите им четири предложения, включително относно списъка на химикалите, използвани в Солсбъри и други, свързани с него".
ОЗХО е "категорична, че елементите в предложението на Русия не отговарят на необходимите критерии", се казва в изявление от Лондон, като се подчертава, че "Обединеното кралство не притежава химическо оръжие".