Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Путин под обсада - заради Кемерово и Скрипал (ВИДЕО и СНИМКИ)

28 март 2018, 07:30 часа • 5857 прочитания

Само 10 дни след като спечели четвърти мандат начело на Русия, Владимир Путин е поставен под неимоверен натиск както отвън, така и отвътре.

Снощи, разгневени хора в Кемерово се събраха за пореден ден и поискаха оставките на местните ръководители заради пожара в търговския център "Зимна вишна", при който загинаха официално 64 души, много от които деца, а досега само 21 от починалите са идентифицирани. Поискана беше и оставката на Путин, а протестиращите бяха категорични, че не вярват на местните власти. По данни на BBC местният зам.-губернатор Сергей Цивилев е паднал на колене пред тълпата и е поискал прошка, като е получил аплодисменти за стореното.

Това, обаче, се е случило, след като губернаторът на Кемерово Аман Тулеев нарече разгневените хора "скандалджии" – заради това, че си позволиха да излязат на протест заради случилото се в "Зимна вишна". Това предизвика бурни реакции в социалните мрежи, като там имаше и въпроси къде сега е опозиционният лидер Алексей Навални.

Протестът в Кемерово беше подкрепен от хиляди хора в Москва. Те се събраха на площад "Пушкин", като там имаше скандирания, че "страната гори" и беше декларирана пълна подкрепа за Кемерово. По данни на радио "Ехото на Москва" снощи е имало протести в 20 руски града.

Външен натиск и противоречия

Същевременно, на брифинг в Белия дом, говорителката Сара Сандърс обяви, че САЩ очаква още държави да се присъединят към тези, които вече са изгонили руски дипломати, предаде БГНЕС. Сандърс посочи, че досега 25 страни в цял свят са реагирали спрямо Русия заради отравянето на руския шпионин Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия.

Думите на Сандърс дойдоха след като британският ежедневник The Independent обяви, че британското правителство е представило на съюзниците си "безпрецедентна разузнавателна информация", за да ги убеди, че Кремъл стои зад случилото се със Скрипал. В материалите имало заключения от военната изследователска лаборатория в Портън Даун – тази лаборатория, за която от руското външно министерство заяви, че все още се занимава с производство на химически оръжия и застрашава собствения си народ. Тези материали са предоставени на 23 държави и на НАТО, а по принцип такава информация била давана само на САЩ, Австралия, Нова Зеландия и Канада т.е. на най-близките съюзници на Великобритания. Има уточнение обаче, че не всички 23 държави, на които са дадени данните, са изгонили руски дипломати, без да се уточняват имена. Засега в ЕС държавите, които не са предприели мерки срещу руски дипломати, са Австрия, Белгия, България, Словакия, Кипър, Гърция, Португалия, Малта и Люксембург.

Междувременно председателят на парламента на Словакия Андрей Данко обвини Великобритания в егоистичния подход спрямо страните от ЕС заради случая със Скрипал, коментира руската информационна агенция ТАСС. Според него Лондон ги моли за солидарност по случая с отравянето в Солсбъри, но не проявява готовност да сътрудничи по въпроса за излизането на Обединеното кралство от ЕС.

"Великобритания също не беше солидарна с нас. И това трябва да се разбере. Тя ни изоставя в ЕС и има да свърши към нас още много домашни работи", заяви Данко.

Той посочва независимостта на политиката на Словакия, което е било демонстрирано с решението да се въздържи от гонене на руски дипломати. "Да запазим здравия си разум и своята собствена външна политика. Ние сме самостоятелна държава", подчертава Данко.

"Високо ценя това, че сме една от държавите в ЕС, които сериозно анализират ситуацията", казва председателят на парламента. Според него редица страни сляпо са повярвали на заявеното по случая Скрипал от Лондон "без да има аргументи и доказателства какво точно се е случило в Обединеното кралство".

На 26 март САЩ обявиха, че експулсират веднага 60 руски дипломати (46 от посолството във Вашингтон, двама от консулството в Ню Йорк и 12 служители на постоянното представителство на Русия при ООН), както и за закриването на консулството на Русия в Сиатъл. Германия, Канада, Полша и Франция гонят по четирима дипломати, Литва, Молдова и Чехия - по трима, Австралия, Албания, Дания, Испания, Италия и Холандия - по двама. Белгия, Унгария, Ирландия, Латвия, Македония, Норвегия, Румъния, Финландия, Хърватия, Швеция и Естония - по един. Украйна реши да изгони 13 руски дипломати, а НАТО съкрати състава на мисията на РФ при организацията от 30 на 20 души.

Русия все още не е съобщила какви ответни мерки ще предприеме към тези страни, освен към Великобритания, която се лиши от 23-ма дипломати в Русия, от консулството си в Санкт Петербург и от дейността на Британския съвет на територията на Руската федерация. Според руския външен министър Сергей Лавров никой не би оставил "такава наглост" без отговор.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес